Türkiye Yapay Zeka Haftası 24 Ekim’de Başlıyor

by Aybike Güzel
0 comment

Bu sene üçüncüsü düzenlenen Türkiye Yapay Zeka Haftası (TR AI Week 2022) 24-28 Ekim tarihleri ortasında gerçekleşecek. 80’den fazla oturumda 150’den fazla konuşmacının yer alacağı Türkiye’nin en kapsamlı online yapay zeka aktifliği TR AI Week’te, Türk ve yabancı uzmanlar, Türkiye’deki ve dünyadaki yapay zeka başkanları, geometrik bir formda büyüyen yapay zeka teşebbüsleri ve fark yaratan yapay zeka akademisyenleri dijital sahneye çıkacak.

ING Türkiye Ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinlikte Turkcell, Huawei, Hewlett Packard Enterprise( HPE), Etiya, SAP, Microsoft, DT Bilişim, Exodus, Komtaş, Obase, Sestek gibi alanında öncü pek çok kurum ve kuruluşlardan üst seviye yönetici ile akademisyenler bir ortaya gelecek.

“Veri bilimi, yapay zeka, robot teknolojileri üzere yeni kuşak teknolojiler artık hayatımızı geri dönülmez bir halde şekillendiriyor. Bu büyük dijital dönüşüm içinde ise ekosistemin bir ortada ahenk içinde olması ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle dijital liderlik maksadıyla ilerleyen ING olarak, Türkiye’de yapay zeka ekosisteminin gelişimine katkıda bulunan Türkiye Yapay Zeka Haftası’na ana sponsor olarak takviye vermekten memnunluk duyuyoruz.  Biz kendimizi bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi olarak tanımlıyoruz ve DNA’mızda yer alan çeviklik ve esneklikle kalıpların dışında bankacılık eser ve hizmetleri geliştirerek bölümü dönüştürüyoruz. Robotik Süreç Otomasyonu ile Mart 2017’den bu yana yaklaşık 414 bin saat mesai harcanmış tekrar eden işlerin robotize edilmesini sağladık. Yapay zeka dayanaklı yazışmalı bankacılık asistanımız INGo’da 2018 yılından bu yana yaklaşık 1,52 milyar TL’lik kredi onaylandı. Dijital dönüşüme bütüncül bakıyor ve insan kaynağımızı da geleceğe hazırlıyoruz.”

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur CandanBu coğrafyada bu aktifliğin farklı bir yere oturduğuna inanıyoruz. Bizim için bu aktifliğin en büyük başarısı iştirakin her geçen yıl artması, genç jenerasyonlara değişimi hissettirebileceğimiz iletiler verebilmek ve geleceğe referans olabilmek” dedi. SAP Türkiye olarak SAP’nin küresel laboratuvar ağı içinde yer alan, büyük data ve iş zekası alanında çalışan 5’inci yazılım geliştirme merkezine konut sahipliği yapma talihini yakaladıklarını söyleyen Uğur Candan,’ Çözülecek çok sorun var. Bir kurumun bir probleminin çözülmesi tek başına yetmiyor. Birbirine uçtan uca eklenebilir biçimde platform ve topluluk olabilmeyi başarmayı hedefliyoruz. Sponsor olarak bu çorbada tuzumuz olduğu için memnunuz.”

Assembly Buildings’te gerçekleştirilen basın lansmanında, 5 gün sürecek Türkiye Yapay Zeka Haftası’nda bankacılık, sigortacılık, üretim, eğitim, perakende ve güç üzere birçok daldaki yapay zeka uygulamalarının örnekleri, bulut teknolojiler, açıklanabilir yapay zeka, Hollanda, İsrail, Singapur, Çekya, Kanada ve Amerika üzere ülkeler başta olmak üzere globaldeki yapay zeka uygulamaları uzmanları tarafından izleyicilere aktarılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Ulusal Yapay Zeka Strateji evrakındaki unsurların hareket planlarını ve dallara olan tesirlerini tartışacağımız panelimiz başta olmak üzere, yapay zeka alanındaki yeteneklerin geliştirilmesi üzere pek çok mevzuyu ele aldığımız panellerimiz olacak.

Geçen sene 50 binden fazla kişinin izlediği Türkiye Yapay Zeka Haftası’nda bu sene online stant alanları yer alacak. Online platforma giriş yapan kişi, Dijital Kongre Merkezi’nde yer alan fuaye alanlarında birçok şirket ve startup’ın standına uğrayarak onların tahlilleri hakkında bilgi edinip, yetkilileriyle bağlantıya geçilebilecektir.

Microsoft, Google, TR Academy, Obase ve Komtaş gibi önde gelen teknoloji şirketlerinden uzmanlar iştirakçilere çeşitli yapay zeka eğitimleri verecek.

Katılım ve Eğitim İştirak Sertifikası

Türkiye Yapay Zeka Haftası’nın iştirakçilerine “Katılım Sertifikası”, eğitimlerine katılanlara ise “Eğitim İştirak Sertifikası verilecek.

Etkinlik Saatleri

  • 24 Ekim 2022 saat 10.00- 17.00
  • 25 Ekim 2022 saat 09.00- 17.00
  • 26 Ekim 2022 saat 09.00- 17.00
  • 27 Ekim 2022 saat 09.00- 17.00
  • 28 Ekim 2022 saat 09.00- 17.00

You may also like

Leave a Comment