Türk tasarımcıdan “Tesla pickup” için etkileyici tasarım çalışması

by Aybike Güzel
0 comment

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, birinci elektrikli pickup modelini 2019 yılı bitmeden tanıtmayı planlıyor. Elon Musk, Tesla pickup hakkında kimi teknik bilgiler paylaştı lakin tasarım kısmı hala başlarda soru işareti yaratıyor. Tesla tutkunlarının merakla beklediği Tesla pickup, başarılı Türk dizayncı Emre Husmen’in yorumuyla karşımızda.

Daha evvel güçlü ve agresif bir duruşa sahip Tesla Model S çalışmasıyla büyük beğeni toplayan Emre Husmen, bu kere de Elon Musk’ın “Blade Runner” olarak kelamını ettiği Tesla pickup’ı ele almış. Tesla pickup’ın Rivian gibi tesirli bir rakip karşısında sönük kalmasını istemeyen Türk dizayncı, monokok yapıda hayal ettiği aracın kaslı ve fütüristik bir görünüme sahip olmasını sağlamış.

Yerden yüksekliği ve büyük tekerlekleri sayesinde heybetli bir duruşa sahip Tesla pickup, ön ve art kısımlardaki ince LED aydınlatmalarla da öteki Tesla modellerinden epeyce farklı görünüyor. Elektrikli araç olmanın en büyük getirilerinden biri geniş iç hacim. Bunun farkında olan Emre Husmen, uzun aks arası ve neredeyse ön tekerleğin yarısına kadar uzanan ön cam ile bu özelliği ziyadesiyle yansıtıyor. Ancak bu tasarım genel itibariyle Tesla’nın minimalist tasarım anlayışına pek uymuyor. Öteki modellerin dizaynına baktığımızda, Tesla pickup’ın bu yahut buna benzeri bir dizaynla gelmesi hayli sıkıntı görünüyor.

Tesla pickup 800 kilometreye kadar menzil sunacak 

Tesla pickup’ın teknik özellikleri hakkında da elimizde kimi bilgiler mevcut. Elon Musk daha evvelki açıklamalarında aracın 640 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunacağını, her iki aksta bulunan motorlar sayesinde 4×4 bir araç olacağını ve kullanılan yüke nazaran otomatik ayarlanan akıllı süspansiyon sistemine sahip olacağını açıklamıştı. Bakalım yıl sonunda karşımıza nasıl bir araç çıkacak daima birlikte göreceğiz.

Foto Galeri | 19 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment