Türk şirketten 150 km sürate sahip ‘değişken hacimli’ drone

by Aybike Güzel
0 comment
Türk üretici Zyrone Dynamics, değişken hacimli drone modelleri üretti. Değişken hacimli drone, sabit ve döner kanatlı drone’ların avantajlarını tek bir droneda topluyor. Geliştirme süreci bir yılı aşkın müddettir devam edendevam eden drone, bu ayın sonunda IDEF’19’da sergilenecek. 

Döner kanatlı dronelar üzere havada asılı kalabiliyor, sabit kanatlı İHA’lar üzere uzun menzil ve yüksek irtifada seyir yapabiliyor. Dar alandaki vazifelerde kısa kanada geçebilecek, uzun aralıklı uçuşlarda ise sabit kanadını açarak daha verimli bir uçuş gerçekleştirebiliyor Dar alanda başlayıp kırsal alanda devam eden vazifeleri de diğer bir platforma muhtaçlık duymadan yerine getirebiliyor.

 

Zyrone Dynamics, farklı kullanım alanları için 2 farklı değişken kanatlı model üretti. Z4 olarak isimlendirilen model kolay misyonlar, müşahede ve istihbarat emeliyle kullanılacak. Z4H ise ağır eserleri taşıyabilmesi özelliği sayesinde askeri ve sivil emelli kargo nakliyeciliğinde öne çıkan bir model olacak.

Zyrone Dynamics Z4 özellikleri

8 kilogram kalkış tartısı, 1,5 kilogram azami yararlı yük kapasitesi olan Z4, 1 metre uzunluğa, çok rotorlu modda 1 metre genişliğe, sabit kanatlı modda 1,8 metre kanat açıklığına sahip bulunuyor.

Uçuş müddeti 60 dakika olan Z4, bin metre uçuş tavanı, saatte 150 kilometre azami hız, 40 kilometre bilgi link menzili özellikleriyle misyon yapabilecek. Üzerindeki kızılötesi sensörler sayesinde 20 kilometre yarıçapta-gece gündüz nesne takibi ve HD imaj transferi yapabiliyor.

Zyrone Dynamics Z4H özellikleri

Z4H ise 6 kilogram yük taşıma kapasitesiyle dikkat çekiyor. 14,5 kilogram kalkış yüküne sahip model, askeri ve sivil hedefli kargo nakliyatında kullanılacak. Kalkış yüküne oranla en fazla yararlı yükü taşıyan, kategorisindeki en verimli hava araçlarından biri olarak gösteriliyor

Zyrone Dynamics’in ürettiği Z4 ve Z4H modellerinin yer testleriyle muvaffakiyetle tamamlandı. Uçuş testleri ise devam ediyor. Z4 ve Z4H, 30 Nisan – 3 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan IDEF’ 19 fuarında ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

You may also like

Leave a Comment