Türk eserleri Aliexpress ile dünyaya açılacak

by Aybike Güzel
0 comment

Çinli e-ticaret devi Aliexpress, kapılarını Türk eserlerine açtı. Bugüne kadar sadece Çinli firmaların satış yapabildiği Aliexpress platformunda bundan sonra ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 4 ülkedeki mağazalar satış yapabilecek.

Türkiye, Rusya, İtalya ve İspanya’daki küçük ve orta ölçekteki satıcılar, eserlerini Aliexpress’te satabilecek. Aliexpress, bu atılımı ile Amazon karşısında daha da güçlenmeyi hedefliyor. Amazon’da, pek çok ülkedeki satıcılar satış yapabiliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Alibaba Toptan Pazarlar Departmanı Lideri Trudy Dai, “Bu sene, ‘yerelden küresele’ stratejimizi hayata geçirdiğimiz birinci sene. Bu strateji, Alibaba’nın global çapta genişleme stratejileri ile direkt ilgilidir.” dedi.

 

Aliexpress’i bünyesinde barındıran Alibaba Group, geçtiğimiz sene Türk e-ticaret sitesi Trendyol’u 728 milyon dolara satın almıştı. Trendyol, yaklaşık 5 aydır Aliexpress üzerinden dünyaya giysi satışı gerçekleştiriyor.

Aliexpress, birinci dört ülkedeki KOBİ’lerin gerçekleştireceği satışlardan elde ettiği tecrübe birikiminden sonra ülke sayısını arttıracak.

Aliexpress’te küresel satış gerçekleştirmek isteyenler için Türk mağazaları için bilgilendirme sayfası açtı. Belirtilen bilgilere nazaran platforma katılmak fiyatsız. Satılan eser tipine bağlı olarak yüzde 5-8 oranında komisyon kesiliyor. Aliexpress’in yeni stratejisi sayesinde Türk mağazaları kıymetli ölçüde ihracat gerçekleştirebilir. Ülke ekonomimiz için kıymetli bir fırsat.

You may also like

Leave a Comment