TR uzantılı alan isimlerinin idaresi ODTÜ’den BTK’ya geçiyor

by Aybike Güzel
0 comment

ODTÜ’nün 29 yıldır yürüttüğü TR alan isimleri yönetimi (Nic.tr), IANA/ICANN onayı ile resmen BTK’ya devredildi. Zati uzunca bir müddettir konuşulan bu periyot süreci ile ilgili alan isimlerinde teknik, idari ve sponsor yetkilerinin BTK’ya zamanı için hiçbir mani kalmamış oldu.

7/11/2010 tarihli internet alan isimleri yönetmeliği ile birinci olarak tarifi yapılan tr uzantılı ağ bilgi sistemi, BTK’ya geçen evre süreci sonrasında daha etkin bir statü kazanmış olacak. 2016 yılında süreçlerin büsbütün TRABİS’e devranı için de alt yapı çalışmalarının başlatılığı aslında duyurulmuştu lakin şimdilik işler bir müddet daha ODTÜ eliyle yürütülecek.

ODTÜ, 2 yıl işletmeci sıfatıyla devam edecek

28 Aralık 2018 tarihinde imzalanan protokol ile TRABİS’in faaliyete geçmesi ve BTK’ya devredilmesi mevzularına ait metot ve asıllar belirlenmişti. TRABİS’in tam olarak faaliyete geçmesi için çalışmalar 2020 yılı içinde tamamlanmış olacak. Takip eden 2 yıl boyunca da ODTÜ, TR alan isimleri için işletmeci olarak görevine tıpkı biçimde devam edecek.

29 yılda bir milyondan fazla TR uzantılı alan isminin tahsis sürecini yürüten ODTÜ, 405 bin alan isminin etkin olarak kullanıldığı bilgisini paylaşıyor. Hali hazırda etkin kullanıcı sayısı ise 100 bin olarak söz edilmiş. 29 yıllık süreçte elde edilen gelir 6 milyon lira düzeyinde gerçekleşmiş.

You may also like

Leave a Comment