Toyota, hidrojenle çalışan arabaların fiyatını düşürecek

by Aybike Güzel
0 comment
Toyota, öbür otomotiv şirketlerine kıyasla elektrikli araçlara alternatif olabilecek hidrojenli arabalara en önemli yatırımı yapan şirket diyebiliriz. Şirket önümüzeki 10 yol içinde hidrojenle çalışan arabaların, hibrit araçların fiyatına eşit olacağını sav ediyor. Pekala lakin nasıl?

Platin oranı azaltılacak

Automotive News Europe konferansında, Avrupa Toyota Satış ve Pazarlama müdürü Matt Harrison, 2030 yılına kadar hidrojen otomobillerin, hibrit modellerle fiyat açısından rekabetçi olacağını söyledi. Çünkü şirket kısa bir mühlet içinde hidrojen yakıtlı Toyota Mirai’nin ikinci neslini ve on yıl içinde de, rakip hibrit araçlara benzer bir fiyat etiketiyle üçüncü kuşağını piyasaya sürmeyi planlıyor. Toyota Mirai şu an sırf Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya‘da satışa sunuluyor ve 60 bin dolar gibi önemli bir fiyatla.
Bu tıp taşıtlarda maliyetleri düşürmenin anahtarı, yakıt hücrelerinin üretilmesi için gereken platinin azaltılmasında yatıyor. Toyota’nın gayesi, her araçta kullandığı 30 gramı yaklaşık 10 grama düşürmek. Çünkü, Platin bulunması güç olan bir metal ve küçük ölçülerde üretiliyor. Harrison, 1997 yılında birinci Toyota Prius’un piyasaya sürülmesinden bu yana, Toyota’nın hibrit modellerin üretim maliyetini yüzde 75 oranında azalttığını hatırlatıyor ve hidrojen araçlarda da birebir şeyi yapabileceklerini söz ediyor.

You may also like

Leave a Comment