TikTok’un yaratıcıları kendi akıllı telefonunu çıkarmaya hazırlanıyor

by Aybike Güzel
0 comment
TikTok’un sahibi ByteDance firması, sohbet uygulamaları ve müzik yayınından daha büyük maksatlara ilerliyor. Financial Times tarafından elde edilen bilgilere nazaran firma, kendi akıllı telefonu üzerinde çalışıyor. ByteDance tarafından daha evvel satın alınan Smartisan isimli Çinli telefon üreticisi firmanın patentleri ve çalışanları, raporlara nazaran bu telefonu oluşturmak için kullanılacak.
Firmadan gelece bir telefonun ne derece başarılı olacağı konusu tartışmaya sonuna kadar açık. Şimdiye kadar bir internet firması tarafından oluşturulan telefonlar başarılı olamadı zira ana amaç güzel bir kullanıcı tecrübesi sunmak yerine kendi içeriklerini sunmak oldu.
Amazon’un örneği Fire Phone, hem işletim sisteminde Play Store eksikliğinden hem de aygıtın aslında süslenmiş bir Amazon mağaza aygıtı olmasından başarısız oldu. Facebook tarafından kutsanmış diyebileceğimiz, ana ekranı Facebook olan HTC First modeli ise insanların standart Facebook uygulamasını kullanmaya devam etmesiyle manasını yitirmişti. Her iki örnekte de platformun çok büyük bir fanı olup donanımsal yetersizlikleri görmezden gelmek gerekiyor.
ByteDance, evvelki denemelere nazaran kendi eserini muvaffakiyete ulaştırma potansiyeli olan birkaç avantaja sahip. Bu avantajlar ortasında firmanın gelişen uygulama portföyü başta yer alıyor. Çin’de WeChat ve Taobao mega uygulamalarının bünyesinde yemek siparişinden sohbete kadar her şeyi bir ortaya getirmesi modelini uygulamayı hedefleyen TikTok, başarılı olursa müşterileri kendi telefonunu kullanmaya da ikna edebilir. Bunun yanında rapora nazaran TikTok, kendi telefonunu global ölçekte değil, yalnızca Çin pazarında satışa sunacak. Bu da muvaffakiyet ihtimalini arttırabilecek başka bir öbür etken.

ByteDance firması, raporla ilgili olarak rastgele bir yorum yapmadı. Bir kaynağa nazaran firmanın kurucusu Zhang Yiming, uzun vakittir bir telefonun hayalini kuruyor.

You may also like

Leave a Comment