Taşınabilir ve bilgisayar için en düzgün simülasyon oyunları

by Aybike Güzel
0 comment
Hiçbir şey yapmasanız bile ilerlemeye devam eden oyunlardan bıktınız mı? Zorluk ve gerçekçilik arayışı içindeyseniz bakmanız gereken tek başlık simülasyon oyunları olabilir. Bir simülasyon oyunu, sizi eğlendirebildiği üzere çetrefilli yapısıyla da size ter döktürebilir.

En âlâ simülasyon oyunları içeriğimizde hem eğlenebileceğiniz hem zorlanacağınız hem de gerçekçiliği yaşayacağınız üretimleri bulacaksınız. Simülasyon oyunları başka PC oyunlarından farklıdır zira var olma sebepleri vilayetle de eğlendirmek değildir, en azından birincil olarak. Yalnızca eğlenmek istiyorsanız tonlarca yükteki yükünüzü saatler süren seyahatle vaktinde teslim etmeye çalıştığınız bir oyun size nazaran olmayabilir. Ancak aradığınız şey bu gerçekçi zorluklar ise gelin içeriğimize devam edelim.

Mobil ve PC için en uygun simülasyon oyunları önerisi 📜

Şayet en yeterli simülasyon oyunları hangileridir? diyorsanız gerçek yere geldiniz. Sizler için oluşturduğumuz listemizde uçak simülatör oyunu yahut araba sürme simülasyonu üzere oyunları bulacaksınız. Bilgisayar simülasyon oyunları yanında mobil simülasyon oyunları da listemizde kendisine yer bulurken birbirinden kuvvetli, gerçekçi ve çeşide nazaran eğlenceli üretimleri da bulmanız mümkün. Önerdiğimiz simülasyon oyunları ile ister kendinizi bir F1 pilotu yapın, isterseniz bir tır sürücüsü yahut pilot olun. İsterseniz lafı çok fazla uzatmadan en uygun similasyon oyunu önerilerine geçelim.
 • Euro Truck Simulator 2 (PC)
 • ARMA 3 (PC)
 • Farming Simulator 22 (PC)
 • Cooking Simulator (PC)
 • PC Building Simulator (PC)
 • F1 22 (PC)
 • Microsoft Flight Simulator (PC)
 • Cities: Skylines (PC)
 • Animal Crossing: Pocket Camp (Mobil)
 • Egg Inc (Mobil)
 • Fallout Shelter (Mobil)
 • Streamer Sim Tycoon (Mobil)
 • Bus Simulator: Ultimate (Mobil)
 • The Sims Mobile (Mobil)
 • Game Dev Tycoon (Mobil)

Euro Truck Simulator 2 🚛

Tır sürmekle ilgili bir oyunun bu kadar bağımlılık yapabileceğini kim düşünebilirdi? SCS Software, Euro Truck Simulator 2 ile tam manasıyla bunu yaptı. ETS2, en iyi Steam simülasyon oyunları arasında her vakit en yüksek reytinglere sahip oldu. ETS 2’de yakıt, finans ve sürüş üzere kategorilerde şoförünüzün yeteneklerini yükseltebildiğiniz üzere kendi tır filonuzu ve şoförlerinizi oluşturabiliyorsunuz. Tıpkı vakitte online simülasyon oyunları ortasında da bulunan ETS 2, genişleme paketleri ile sınırsız bir Avrupa haritası sunuyor. Gerek büyük kitlesi, gerek bağımlılık yapan oynanışıyla ETS 2, en düzgün bilgisayar simülasyon oyunları sıralamasında üst sıralarda diyebiliriz.

ARMA 3 🏺

Çoğu kişi, ARMA markasını DayZ’ye dayanan tanınan zombi moduna sahip ARMA 2 ile tanıyor olabilir. Fakat askeri simülasyon niteliğindeki ARMA 3 tamamıyla diğer bir tecrübe yaşatıyor. Bohemia Interactive, sandbox stratejisinin temel ögelerini kendinden emin bir halde ARMA 3’e entegre edebilmiş. ARMA 3, genel olarak arkadaşlar ve düşmanlarla oynanabilecek organik, dinamik savaş öyküleri için açık uçlu bir arena vazifesi görüyor. Klasikleşmiş FPS oyunları sizi sıktıysa ve kapsamlı bir pc simülasyon oyunu arıyorsanız ARMA 3 size nazaran olabilir. Ek olarak ARMA 3, düşük sistemli simülasyon oyunları arayanlar için de son derece ülkü.

Farming Simulator 22 🚜

Adının hakkını veren Farming Simulator 22 ile artık daha fazla tarla satın alabiliyor, ekipmanları yükseltebiliyor ve yeşil zirvelerin akabinde günlük rutininizin tadını çıkartabiliyorsunuz. Farming Simulator 22’de kullanılabilecek ekipman ve makine yelpazesi son derece geniş diyebiliriz. Kapsamlı bir yapı sunan oyun, şayet kirlenmeden çiftçi olmak istiyorsanız sizin için biçilmiş bir kaftan. Lakin bu oyunu oynarken yalnızca çizmeleriniz kirlenmeyecek, çiftliğin geri kalan tüm zorluklarını neredeyse birebir deneyimleyeceksiniz.  Ek olarak oyunda çapraz temas yoluyla arkadaşlarınızla da çiftlik kurmanız mümkün.

Cooking Simulator 👨‍🍳

Sadece MasterChef izlemek istemiyor birebir vakitte mutfağın yalnız üyesi olmak istiyorsanız Cooking Simulator imdadınıza yetişiyor. Bu oyunda mutfağın ne kadar kuvvetli bir ortam olduğunu görüyor ve tahminen de size yemek yapan “Cooking Anne”nize ne kadar teşekkür etseniz az olduğunu fark ediyorsunuz. Cooking Simulator’de lokantalarınız son derece talepkar ve yalnızca bu da değil, yemek pişirmek yalnızca bir tavada tahta kaşık sallamak sıkıntısı değil. Bunun yerine her malzemeyi harika bir formda ölçmeniz, etlerinizi ve sebzelerinizi dilimleyip küp küp doğramanız ve her bir öğeyi hakikat tencerede harika bir halde pişirmeniz gerekiyor. Şayet bir şeyleri yanlış yaparsanız mikrodalga fırını patlatabilir yahut mutfağı bir kaosa sürükleyebilirsiniz. Sonuçta herkes düzgün bir aşçı olmak zorunda değil.

PC Building Simulator 🖥️

Günümüz ekonomik şartlarında bilgisayar donanımları ile içli dışlı olmamız son derece güç gözüküyor. Lakin bu tutkumuzu PC Building Simulator ile gidermemiz mümkün diyebiliriz. Oyun, statik bant, termal macun ve çok daha detaylı modifikasyonlar ile keyifli bir yapı sunuyor. Elbette PC Building Simulator öbür simülasyonlar üzere epey detaylı. Olaya dalmadan evvel görüntüleri ve kabloları sırasıyla sökmek kıymetli. Bu ortada hayalinizdeki oyun PC’sini oluşturmak için fiyatsız bir suram modu da var.

F1 22 🏎️

Araba simülasyon oyunları ve F1 sporunun bir hayranıysanız Codemasters’ın resmi F1 22 oyunu sizi bir yarış pilotu yapmak için geliyor. Formula 1 simülasyon yarışçılarının doruğu diyebiliriz, tecrübeye hakikaten orada bulunmadan ulaşacağınız kadar yaklaşıyor ve o motor sesini deneyimlemenizi sağlıyor. F1 serisi ayrıyeten yol tutuş modeli bakımından öbür oyunların hayli önünde yer alıyor.

2022 Formula 1 Dünya Şampiyonası için yeni teknik düzenlemeler nedeniyle F1 22, güncellenmiş fiziğe sahip yeni otomobil modellerine sahip. Ayrıyeten spora eklenen Sprint yarış formatı da oyunda bulunuyor. Oyun ayrıyeten oyuncuların harika otomobiller, giysiler ve aksesuarlar toplamasına imkan tanıyan F1 Life isimli özelleştirilebilir bir oyun modu da sunuyor. Tüm bunlar F1 22’yi en yeterli pc otomobil simülasyon oyunları ortasına sokuyor.

Microsoft Flight Simulator 🛫

Araba, tır, savaş ve mutfak simülasyonlarından sonra sıra uçak simülatörü oyunu alanındaki Microsoft Flight Simulator’e geliyor. Microsoft Flight Simulator, uçmanın her istikametini en ince detayına kadar tekrar oluşturuyor: Pistte hamle etmeye başlarken kanatların üzerinde dalgalanan motorlardan gelen sıcak hava ve bulutların ortasından alçalırken ön camınıza vuran yağmur damlaları, büyüleyici grafikler. Ayrıntılara verilen bu değer MFS’yi çarpıcı kılan faktörlerden. Fakat bu görsellik oyunda uygulanan teknik ayrıntıların gerçekçilik seviyesini hiç etkilemiyor. Oyunda uçaklardan tutun, havaalanlarına ve kentlere kadar her şey birebir modellenmiş durumda.

Cities: Skylines 🌆

Cities: Skylines, Maxis’in özgün SimCity formülünün çağdaş bir formda elden geçirilmesini sunarak kent simülasyonu tipini eski ihtişamına kavuşturmak için 2015 yılında ortaya çıktı. Skylines, sözün tam manasıyla çağdaş bir kent simülasyonu üzere hissettiriyor. Lakin gerçekçilik hala daha değişmedi çünkü kent sakinleriniz, kanalizasyon tesisine çok yakın yaşamalarından yahut pak suya sahip olmamalarından hala daha hoşlanmıyor. Öte yandan Cities: Skylines’da kentinizi doğal afetlerden de müdafaanız gerekiyor.

Animal Crossing: Pocket Camp 🏕️ 

Animal Crossing: Pocket Camp, en âlâ taşınabilir simülasyon oyunları ortasında gösteriliyor. Nintendo’nun Animal Crossing serisinin taşınabilir versiyonu olan oyun tıpkı vakitte fiyatsız olmasıyla dikkat çekiyor. Oyun, oyuncuların küçük bir kamp alanında çeşitli kampçılarla etkileşime girmesine, küçük misyonları yerine getirmesine, ticaret yapmasına ve ömür alanlarını dekore etmesine imkan tanıyan toplumsallaşma temelli bir yaşam simülasyon oyunları ortasında. Oyunda kamp alanını dekore edebildiğimiz üzere etraftaki materyalleri de topluyoruz.

Android sürümü || iOS sürümü

Egg Inc 🐔

Simülasyon oyunların her vakit önemli olmak zorunda değil… yani şayet yumurta yapan tavukları ciddiye almıyorsanız. Egg Inc, bir sürü tavuğu olan temelinde bir iş simülasyonu pozisyonunda. Oyun, yumurtaların cihanın sırlarını çözdüğü bir gelecekte geçiyor. Oyundaki temel gaye ise en karlı yumurta çiftliğini yapmak. Oyuncular ekrana tıklayarak tavuklar oluşturur ve bu tavuklar da gelir elde etmenizi sağlar. Elde edilen geliri ise daha yeterli yumurtalar üretmek için çiftliği geliştirmede kullanıyorsunuz. Çiftlik geliştirmeleri ise yalnızca tavuk kapasitesini ve kümes boyutunu artırmayı kapsamıyor. Değerli bir laboratuvar, filo, tahıl silosu üzere pek çok geliştirme oyunda ilerleyişin temelini oluşturuyor.

Android sürümü || iOS sürümü

Fallout Shelter 💣

Fallout Shelter, çıktığı 2015 yılından beri taşınabilir simülasyon oyunlarına hükmediyor diyebiliriz. Eğlenceli oynanışı, klasik Fallout tuhaflığı ve harika freemium stratejisiyle farklılaşan Fallout Shelter’da bir serpinti sığınağı inşa ediyoruz. Bu sığınakta elbette sakinlerimiz bulunuyor. Oyunda sakinlerinizi yönetip onlara iş verirken tıpkı vakitte çocuk yapmalarını bile sağlayabiliyorsunuz. Oyunda ulaşmaya çalıştığınız şey ise en uygun sığınağı oluşturmak, çorak araziyi keşfetmek ve gelişen bir topluluk oluşturmak. Fallout Shelter katiyen listedeki en eski simülasyon oyunları ortasında bulunuyor lakin birebir vakitte en güzel simülasyon oyunu olarak da nitelendiriliyor.

Android sürümü || iOS sürümü

Streamer Sim Tycoon 🤳

Streamer Sim Tycoon, en kolay lakin en ilgi cazip simülasyon oyunlarından biridir. Oyunun cazibesine katkıda bulunan retro bir sanat stiline sahip olduğunu söylemeliyiz. Ayrıyeten internette içerik akışı yapmak o kadar tanınan hale geldi ki, birçok kişi bunu kendileri için denemeleri gerekip gerekmediğini merak etti. Şayet siz de bunu merak edenlerdenseniz stream (akış-canlı yayın) mesleğinize Streamer Sim Tycoon ile başlayabilirsiniz. Oyunda kendi kanalınızı oluşturabilir ve farklı içerikleri yayınlayarak izleyicilerle etkileşime geçebiliyorsunuz. Daha fazla takipçi kazandıkça kanalınız için çeşitli sponsorluk teklifleri alacaksınız. İlerleyen süreçte kendi eserlerinizi bile takipçilerinize satabileceksiniz.

Android sürümü || iOS sürümü

Bus Simulator: Ultimate 🚌

Otobüs sürme simülasyonu mu arıyorsunuz? En düzgün mobil otomobil simülasyon oyunları da mı arıyorsunuz? O halde yüzlerce milyon sefer indirilen Bus Simulator: Ultimate aradığınız oyun diyebilirim. Oyun, kendi otobüs şirketinizi yönetirken birebir vakitte bir otobüs sürücüsü olmanın mümkün olan en gerçekçi tecrübesini sunmayı başarıyor. Yolcuları inançlı bir formda belli varış noktalarına taşırken birebir vakitte onların rahat etmelerini sağlıyorsunuz. Elbette tüm bunlar kâfi değil çünkü her vakit aksilikler olur ve bunlar olunca da şikayetlerle uğraşmak zorunda kalacaksınız.

Bus Simulator: Ultimate, hava durumu seçenekleri, gerekli molalar, radyodaki hit müzikler, gerçekçi trafik kuralları, haritalar ve sürüş hünerleriniz hakkında size geri bildirim verecek yolcular üzere misal oyunlarda olmayan birçok özellik sunuyor. Bagaj bölmelerini açma mecburiliği üzere küçük lakin kıymetli detaylar bile oyunda vurgulanıyor.

Android sürümü || iOS sürümü

The Sims Mobile 📱

The Sims’i dahil etmeden en düzgün simülasyon oyunları listesine sahip olamazsınız. Tanınan oyun serisi The Sims, ekseriyetle PC’lerde ve konsollarda oynansa da merak etmeyin, The Sims Mobile size mutlaka seveceğiniz tıpkı yüksek kaliteli oynanışı sunacak. The Sims Mobile, ücretsiz taşınabilir simülasyon oyunları ortasında en başarılardan birisi. The Sims Mobile ve The Sims 4 , Maxis ve EA tarafından geliştirildiğinden misal oyun dinamiklerini paylaşıyor. Oyunda Sim’lerinizi özelleştirebilir, hayalinizdeki meskeni inşa edebilir ve sim’in hayat şeklini şekillendirebilirsiniz. Arkadaş edinmelerini, aşık olmalarını ve meslek yollarını seçmelerini izleyebilir yahut denetim edebilirsiniz.

Android sürümü || iOS sürümü

Game Dev Tycoon 🧑‍💻

Game Dev Tycoon, kendi oyununuzu yaratmanıza müsaade veren temelinde bir iş simülasyon oyunudur. Münasebetiyle bu neredeyse her oyuncunun hayalinin gerçekleşmesini sağlıyor diyebiliriz. Game Dev Tycoon, sizi oyun sanayisine ve güçlü iş modelleri ortasında sokuyor. Bu yapısıyla geliştirdiğiniz oyunları nasıl en çok satan oyunlar ortasına sokacağınızı size öğreten taşınabilir simülasyon oyunu, hayli da detaylı bir yapıya sahip. Çünkü oyunun konusu, çeşidi ve hatta kullanılacak teknoloji ve oyun motoru üzere seçimler yapabiliyorsunuz. Oyunda tecrübe kazandıkça ve muvaffakiyetlerin kilidini açtıkça ofisinizin boyutunu da büyütebiliyorsunuz. Bu sayede büyük bir oyun şirketi haline geliyorsunuz.

Android sürümü || iOS sürümü

Böylece içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Çevrimiçi en düzgün fiyatsız simülasyon oyunları hangileridir? sorusuna karşılıklar aradığımız en güzel simülasyon oyunları içeriğimde farklı çeşitlerde üretimleri karşınıza getirdik. Taşınabilir simülasyon oyunları ve bilgisayar simülasyon oyunlarının bulunduğu içeriğimizde uçak, tır, kent, savaş, otomobil sürme simülasyonu üzere çeşitli oyunlara yer verdik.

En Âlâ Similasyon Oyunları Oylama: 5/5 (⭐⭐⭐⭐⭐) Toplam Oy: 1767

You may also like

Leave a Comment