Steam oyun iade etme nasıl yapılır?

by Aybike Güzel
0 comment

Steam oyun iade edilir mi? Evet. Steam’de ezkaza satın aldığınız yahut beğenmediğiniz bir oyunu iade etme hakkınız var. Pekala, Steam oyun iadesi nasıl yapılır biliyor musunuz? Steam oyun iade etme adımları çok kolay olsa da iade mühleti, iade koşulları üzere baş kurcalayan birçok ayrıntı var. Bu rehber yazıda bunlardan da bahsedeceğiz. Dilerseniz, Steam iade kuralları neler? konusuna açıklık getirerek başlayalım.

Steam hesap kıymeti öğrenme yolu

3 hf. evvel eklendi

Steam oyun iade etme şartları ℹ️

Steam üzerinden satın aldığınız bir oyunu birkaç saat oynayıp beğenmediniz yahut ezkaza aldınız iade etmek istiyorsunuz. Yahut diğerinden aldığınız bir oyunun iadesini istiyorsunuz. Sebep ne olursa olun, Steam oyun iade etme hakkınız var. Steam, iade süresi dolmadıysa takviye üzerinden oluşturacağınız iade talebinize istinaden para iadesi sağlıyor. Oyunu birinci satın alan kişinin hesabına ilgili meblağ iade ediliyor. Lakin Steam’de oyun iadesi için aşikâr kurallar var. Steam iade etme koşulları (koşulları) şu halde:

 • Oyunu satın almanızın üzerinden bir hafta geçmişse,
 • Oyunu 2 saatten fazla oynamadıysanız,
 • DLC satın alma sürecinden sonra 14 gün geçmediyse yahut 2 saat oynamadıysanız,
 • Valve üretimi oyun içi satın alma süreci için 48 saat geçmediyse (oyun içi öğe kullanılmamış, değiştirilmemiş, aktarılmamış olmalı),
 • Ön sipariş ettiğinizde oyun çıkış tarihine kadar istediğiniz vakitte,
 • Steam cüzdandaki parayı harcamadıysanız 48 saat içinde,
 • VAC (Valve Anti-Hile Sistemi) yasağı almadıysanız,
 • Oyun iade sistemini suistimal etmediyseniz, Steam iade alabilirsiniz.

Steam oyun iadesi nasıl yapılır ❓

9 adımda Steam oyun iade etme:

 1. Steam dayanak sayfasına gidin.
 2. Steam hesabınıza giriş yapın.
 3. Satın Alımlar’a (Purchases) tıklayın.
 4. İade talep ettiğiniz satın alma sürecini bulup tıklayın.
 5. İade nedeninizi seçin.
 6. İade talebinde bulunmak istiyorum (I’d like to request a refund) ile ilerleyin.
 7. Talep formunda not kısmına kısa bir cümle yazmanız kâfi.
 8. İadenin Steam cüzdanınıza yahut kartınıza yapılmasını talep edebilirsiniz.
 9. Talebi gönder’e bastığınızda Valve’dan onay e-postası gelecek.

Peki, Steam ön sipariş iade süreci nasıl? Ön siparişinizi oyun çıkmadan dilediğiniz vakit iade edebilirsiniz. Ön sipariş oyununu çıkış tarihinden 3 ay öncesinden satın aldıysanız, iadeyi ödediğiniz formda alamayabilirsiniz. Fakat tekrar de Steam cüzdanınız için kredi talep edebilirsiniz. Çıkış yapan ön siparişli oyunlarda iade talebini oyunun çıkışından itibaren 2 hafta içinde göndermeniz gerekiyor. 14 gün/2 saat kuralı ön sipariş oyunlar için de geçerli.

Steam 2 saatten fazla oynanan oyunu iade etme oluyor mu? Bu soru da çok soruluyor.  Oyunu iki saatten uzun mühlet oynadıysanız, iade hakkınızı kaybedersiniz. Fakat, daha evvel bahsettiğimiz Steam oyun iade etme adımlarını izleyerek notlar kısmında etkileyici cümlelerle talihinizi deneyebilirsiniz.

Steam ikram oyun iade etme 👎🏻

Hediye oyun iade edilir mi? öncelikle bunu yanıtlayalım. Evet, Steam’de diğerinden ikram olarak gelen oyun için iade talebinde bulunabilirsiniz. Steam ikram oyun nasıl iade edilir? adım adım görelim:

 1. Steam dayanak sayfasını açın.
 2. Steam hesabınıza giriş yapın.
 3. Oyunlar, Yazılım vs. (Games, Software, etc.) seçeneğine tıklayın.
 4. Hediye edilen oyunu listeden seçin.
 5. Hediyeyi neden istemediğinizi belirtin.
 6. İade talebinde bulunmak istiyorum (I’d like to request a refund) seçeneğini seçin.
 7. “Bu armağanın asıl alıcısının iade talebinde bulunmasına müsaade ver” kutucuğunu işaretleyin.

Steam iade müddeti ⌛️

Steam’de oyun iade etme talebinde bulundunuz ve para iadesi almayı hak kazandınız. Bir iade talebi gönderdiğinizde, Steam dayanak takımından iadenin onaylandığının bir işareti olan bir e-posta alırsınız. Asıl soru şu; Steam oyun iade kaç gün sürer, para iadesi ne vakit gelir? Ödeme metodundan bağımsız olarak, 7 iş günü içinde onaylanan iadenin hesabınızda görünmesi gerek. PayPal üzere memleketler arası bir ödeme yoluyla oyunu satın aldıysanız, para iadesi 7 günden uzun sürebilir. 7 gün sonra hala hesabınıza iade fiyatı yatmadıysa, direkt bankanızla bağlantıya geçin. Steam oyun iade etme mühleti hakkında da başınızda soru işareti kalmadığını düşünüyoruz.

Steam iade iptal etme ❌

Steam’den satın aldığınız oyunu iade etmekten vazgeçtiyseniz, iade talebiniz incelenmeden süreci iptal edebilirsiniz. Steam iade iptal etme adımları çok kolay. Tek yapmanız gereken; Steam Dayanak üzerinden oyunu aratıp seçin ve akabinde “iade talebini iptal et” temasına tıklayın. Steam iade talebi nasıl iptal edilir de çok soruluyordu, yanıtlamış olduk.

Steam iade taleplerini görme 🧐

 1. Steam dayanak sayfasını açın.
 2. Aşağı inin, “Steam yardım taleplerimi göster” seçeneğine tıklayın.
 3. İade talebi oluşturduğunuz oyun/oyunlar listelenecektir.
 4. Üzerine tıklayarak ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

Steam’de oyun iade etme prosedürleri bu biçimde. Steam, oyunu neden iade ettiğinizle ilgilenmez; Evet, iade talep ederken bir neden belirtirsiniz fakat Steam için asıl değerli olan iade müddetidir. Steam iade müddeti içinde kaldığınız sürece para iadesi isteyebilirsiniz. Ön sipariş oyunlar, oyun içi satın alımlar da dahil. Ödeme seçeneğiniz ne olursa olsun katiyen para iadesi alırsınız. Steam oyun iade nasıl yapılır? merak ediyorsanız, gerçek yerdesiniz.

You may also like

Leave a Comment