SpaceX’in Falcon 9 roketi şimdiye kadarki en ağır yükünü uzaya taşıdı

by Aybike Güzel
0 comment
SpaceX’in tekrar kullanılabilir roketi Falcon 9, başarılarıyla etkilemeye devam ediyor. Roket, geçtiğimiz gün Dünya yörüngesine bir sefer daha çıktı ve bu seferki seyahatinde yeni bir rekora imza attı. Falcon 9, son misyonunda şimdiye kadarki en ağır yükünü yörüngeye taşımayı başardı.

Falcon 9, kendi rekorunu kırdı

SpacecX’in Falcon 9 roketi, Perşembe günü yörüngeye 56 Starlink uydusunu taşıdı. Bu misyon sırasında roketin taşıdığı yükün tartısı ise 17.4 ton olarak kayıtlara geçti. Bu, şimdiye kadar bir Falcon 9 ile taşınan en ağır yük pozisyonunda. Bir evvelki rekor ise Ağustos 2022’de 16.7 tonluk bir yükle kırılmıştı.

Görevde kullanılan Falcon 9, toplamda dokuzuncu vazifesini muvaffakiyetle icra etti. Bu roket daha evvelden Memleketler arası Uzay İstasyonuna iki mürettebatlı görevin yanı sıra CRS-22, Türksat 5B, CRS-25, Eutelsat Hotbird 13G ve mPower-a görevlerini gerçekleştirmişti. Bunların yanında roket, iki defa de Starlink vazifesinde kullanıldı.

Her zamanki üzere SpaceX, uçuşun birinci etaplarını kendi Twitter hesabından kısa bir görüntü halinde paylaştı. Birebir halde roketin tekrardan dünyaya dönüşünü içeren kesit de tekrar paylaşılmış durumda. Falcon 9 roketi, uyduları yörüngeye çıkardıktan sonra Florida kıyılarında bekleyen Just Read the Instructions isimli dron gemisine iniş yaptı.

Bununla birlikte tıpkı roketi dokuz kere kullanmak kulağa etkileyici gelse de SpaceX’in halihazırda 15 vazifede kullanılan bir roketi de bulunuyor. Bu roketler dünyaya geri döndükten sonra çeşitli inceleme, denetim ve yenileme çalışmalarından geçirilerek operasyonel hale getiriliyor. Bu ortada SpaceX, Ekim 2022’den bu yana birinci mürettebatlı misyonunu Şubat ayının sonunda yapmaya hazırlanıyor. Planlanan bu Crew-6 vazifesinde de tekrar Falcon 9 roketi kullanılacak. Dört astronottan oluşan mürettebat, Milletlerarası Uzay İstasyonuna tekrar birkaç kere kullanılmış olan Crew Dragon kapsülü ile ulaşacak.

You may also like

Leave a Comment