Sonic takımının başkanı sızıntı ticaretinden tutuklandı

by Aybike Güzel
0 comment
Oyun dünyası bu hafta şok bir haberle sarsıldı. Sonic the Hedgehog karakterinin yaratıcısı olarak gösterilen ve oyun dünyasında kıymetli bir saygınlığı olan Yuji Naka ya da YU2 sızıntı ticareti yapmakla suçlanıyor.

Yuji Naka’nın hatası ne?

Japon medyasında nazaran Yuji Naka’nın başını belaya sokan olaylar zinciri 2020 yılına kadar gidiyor. Square Enix firmasının yeni bir Dragon Quest oyunu için Aiming stüdyosu ile iştirak yapacağını öğrenen Yuji Naka çabucak 10 bin lotluk pay senedi aldı. Haber verdiği öbür iki çalışan da toplam 152 bin lotluk senet aldı. Böylelikle 3 kişi toplamda 360 bin dolarlık pay ile gelecek olan haberi beklemeye başladı. Haber ile birlikte haliyle kıymetli yararlar elde ettiler.

Olay ortaya çıkınca Yuji Naka ve öbür 2 kişi gözaltına alındı. Insider Trading ya da sızıntı ticareti diyebileceğimiz hata epey önemli ve büyük cezalar gerektiriyor. Square Enix yaşanan olaydan ötürü özür diledi ve mevzunun takipçisi olacağını belirtti.

1984 yılında Sega bünyesine katılan Yuji Naka, Sonic grubunun başına geçerek efsanenin başlamasını sağlamıştı. 2018 yılında Square Enix’e transfer olan Yuji Naka, Baland Wonderworld fiyaskosu sonrasında firmadan ayrılmıştı. Bu olay firmaya ikinci darbesi oldu denebilir.

You may also like

Leave a Comment