Skoda’nın elektrikli kent arabasından birinci teaser geldi

by Aybike Güzel
0 comment

Skoda’nın 23 Mayıs’ta düzenleyeceği aktifliğin tek sürprizi makyajlı Superb olmayacak. Çekyalı üretici bu aktiflikte birinci tam elektrikli arabasını de görücüye çıkaracak. Slovakya’nın Bratislava kentinde tanıtılacak araç, küçük kent arabası Skoda Citigo’nun elektrikli versiyonu olacak.

Tanıtıma bir hafta kala Skoda’nın paylaştığı teaser’a nazaran, sıfır emisyonlu Citigo’nun tasarımı baz aldığı standart Citigo ile neredeyse büsbütün aynı olacak. Natürel ki elektrikli bir araç olmanın getirdiği birtakım farklılıklar dışında. Örneğin, Skoda Citigo’nun ön yüzündeki ızgara yalnızca imgeden ibaret olacak. Ön tamponda yapılan birtakım küçük değişimlerin yanı sıra, sağ art çamurluktaki yakıt kapağı da yerini şarj girişine bırakacak.

Standart Citigo’nun tasarımı 

Resmi ismi Citigo-e iV olabilir

Elektrikli Skoda Citigo’nun kabin tarafında da birtakım değişimlerin olması olası. Konsoldaki bilgi-eğlence sistemi aracın şarj durumunu, menzilini ve öbür değerli bilgileri gösterecek halde yenilenebilir. Bunun dışında elektrikli Citigo’nun teknik ayrıntıları ve hangi özelliklere sahip olacağı şimdi açıklanmış değil. Aracın resmi ismi da şimdi muhakkak değil, ancak şimdiye dek çıkan haberler Citigo-e iV ismi üzerinde ağırlaşıyor.

Elektrikli Citigo’nun 300 km menzil sunması bekleniyor 

Elektrikli Skoda Citigo’nun Alman kuzeni e-Up! modelinde 82 beygir güç ve 210 Nm tork üreten elektrik motoru bulunuyor. 18.7 kWh’lık batarya paketiyle desteklenen motor, NEDC ölçümlerine nazaran 160 km menzil sağlıyor. Kelam konusu batarya 3.6 kWh Wallbox ile 6 saatte, standart prize takıldığında ise 9 saatte tam doluma ulaşıyor. Elektrikli Skoda Citigo’da bu özelliklerin geliştirilmesi, menzilin 300 kilometre civarına ulaşması bekleniyor.

You may also like

Leave a Comment