Samsung 2030 yılına kadar yonga üretimi ve Ar-Ge’sine 115 milyar dolar yatırım yapacak

by Aybike Güzel
0 comment

Samsung için en kıymetli iş alanlarından biri hiç elbet yonga pazarı. Firma bugün yaptığı açıklama ile yonga kesimine verdiği önemi çok daha net bir şekilde gösterdi. 2030 yılına kadar yonga üretimi ve Ar-Ge’sine 115 milyar dolar yatırım yapacak.

Yıllık yatırım neredeyse 10 milyar dolar

Samsung, yonga dalına yatırımlarını iki kola ayırıyor. Bunlardan birincisi araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) başkası ise üretim altyapısı. Yayınlanan plana nazaran her yıl 5.28 milyar dolarlık meblağın Ar-Ge’ye, 4.34 milyar doların ise üretim altyapısına harcanacağı belirtiliyor. Bu da Samsung’un her yıl neredeyse 10 milyar dolar yatırım yapacağı manasına geliyor. 2030 yılına kadar tıpkı halde yatırımlarına devam edecek olan firmanın toplam yatırım fiyatı daha evvel de belirttiğimiz üzere 115 milyar doları bulacak.

Yatırım planının 15 bin kişiye Ar-Ge kısmında iş imkanı tanıması bekleniyor. Samsung’un şu an dünya çapında 320 bin çalışana sahip olduğu düşünüldüğünde yüzde 5’lik işgücü artışı epeyce kıymetli. Telefonları için Exynos yonga setlerini üreten Samsung System SLI, ISOCELL kamera sensörleri ve Samsung Foundry üzere iş kolları firmanın yonga kesimindeki temellerini oluşturuyor.

Sonuç olarak Samsung’un güçlü adımlarla yonga pazarındaki tezini sürdürmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. 2030 yılına kadar yapılacağı açıklanan devasa yatırım meblağı da TSMC ve Qualcomm üzere rakiplerine göz dağı vermeyi başarmıştır. 5G modem üretiminde de kelam sahibi olan firmanın istediği noktaya ulaşıp ulaşmayacağını vakitle göreceğiz.

You may also like

Leave a Comment