RISC-V İşlemcili Birinci Dizüstü Bilgisayar Satışa Çıktı

by Aybike Güzel
0 comment

Sürekli olarak popülerlik kazanan RISC-V gün geçtikçe gelişiyor. Artık RISC-V takviyeli daha fazla donanım ve gelişmiş yazılım takviyesi görmeye başlıyoruz. Bu bağlamda açık kaynak mimarisi son tüketiciye ulaşan eserlerde de kullanılmaya başlıyor.

Yaz aylarında duyurulan Roma RISC-V markalı dizüstü bilgisayar nihayet satışa çıktı. Roma, Wujian 600 olarak bilinen bir bilgi süreç platformuna dayanıyor. Bu platform, 3D/2D ve yapay zeka hızlandırma için dört çekirdeğin yanı sıra bir Imagination Technologies imzalı GPU ve bir NPU içerecek. CPU tarafında TH1520 isimli dört çekirdeğe sahip Xuantie C910 işlemci yer alıyor. Bunun yanında, 4266 MT/s’ye kadar 16 GB’a kadar LPDDR4/LPDDR4X bellek dayanağı ve 256 GB SSD depolama alanı sunuluyor.

Dizüstü bilgisayarda 14.1 inçlik 1080p panel kullanılmış. Ayrıyeten daha büyük harici monitör bağlamak için bir HDMI ilişki noktası da mevcut. Kablosuz irtibat için Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5 ilişki teknolojileri destekleniyor.

Roma’yı USB-C üzerinden şarj edebiliyoruz ve pil ömrü 10 saat olarak derecelendirilmiş. Dizüstü bilgisayarda güvenlik için Trusted Execution Environment güvenlik sertifikalı ARM SC300 Cortex-M3 işlemci bulunuyor. Son olarak, RISC-V tabanlı dizüstü bilgisayarın Alibaba’nın kendi Linux tabanlı işletim sistemi OpenAnolis ile çalıştığını belirtelim.

Roma, siyah ve gri renk seçenekleriyle, 1.499 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa çıktı. Birinci 100 siparişin son çeyrekte teslim edileceği söyleniyor. 2023’ün birinci çeyreğinde ise 1.000 adetlik teslimat daha gerçekleşecek.

You may also like

Leave a Comment