PlayStation 5 ile birlikte ‘yükleme ekranları’ tarihe karışacak

by Aybike Güzel
0 comment
Sony ve Microsoft’un yakın vakitte resmen tanıtmaya hazırlandığı yeni kuşak konsollar bir müddettir oyun dünyasının en çok konuşulan bahislerinden birisi haline geldi. Konsolların şu anda belirtilen donanım ayrıntıları hayli ilgi alımlı. Bilhassa de SSD depolama tahlilleri birçok oyuncuyu heyecanlandırıyor.

Konuyla ilgili bugün Resmi PlayStation Mecmuası’na birtakım açıklamalar yapan bir Sony sözcüsü,”Ultra-hızlı SSD’ler gelecek kuşağın en kıymetli modüllerinden birisi olacak. Gayemiz ‘yükleme ekranlarını’ büsbütün tarihe karıştırmak.” tabirlerini kullandı.

PlayStation 5’in SSD depolamayla piyasaya sürüleceği Sony PlayStation’ın mimari başkanı olan Mark Cerny tarafından geçtiğimiz ay onaylanmıştı. Cerny yaptığı açıklamalarda, PlayStation 5’in PlayStation 4’e oranla tam 15 kat daha süratli data yükleyebileceğini belirtmişti.

PlayStation 5 nasıl bir donanımla gelecek?

Sony’den Mark Cerny’nin açıklamalarında PlayStation 5’in 8K çözünürlük takviyesi, SSD depolama, ışın izleme teknolojisi ve geriye uyumluluk üzere özellikler sunacağı söylenmişti. PlayStation 5, 7 nm Zen 2 mimarisini temel alan sekiz çekirdekli AMD Ryzen işlemci ve özelleştirilmiş Radeon Navi grafik kartıyla gelecek. Konsolun 8-10 TFLOPs civarında bir performans sunması bekleniyor.

PlayStation 5’in yakın bir periyotta resmen tanıtılması ve 2020-2021 üzere piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

You may also like

Leave a Comment