Penguen ve deniz fili dışkıları, Antarktika’ya can veriyor

by Aybike Güzel
0 comment
 

Current Biology isimli mecmuada yayınlanan bir araştırma, Antarktika’da yaşayan penguen ve deniz fillerine ilişkin dışkıların; kıtadaki acımasız iklim kaidelerine inat, hayatın yeşermesine yardım ettiğini ortaya çıkardı.

Antarktik penguenleri ile deniz fillerine ilişkin dışkılardan sızan gazların küçük omurgasızlar için “sıcak noktalar” oluşturduğu tabir ediliyor. Bu sayede, akar ve yuvarlak solucan üzere canlıların da deniz fili ile penguen kolonileri yakınlarındaki dışkı öbeklerinin bulunduğu bölgeleri hayat alanı olarak seçtiği belirtilmiş.

Araştırmacıların sözlerine nazaran bölgede bulunan penguen ve deniz fillerinin varlığı, omurgasızların ölçüsünü hem sayı hem de çeşitlilik manasında iki ila sekiz kat kadar artırmış.

Amsterdam Vrije Üniversitesinde misyon yapan bilim insanı Stef Bokhorst basına verdiği demeçte, “Deniz fili ve penguen dışkıları kısmen amonyak olarak buharlaşıyor. Rüzgâr tarafından iç bölgelere savrulan amonyak toprağa karışarak, bu bölgede hayatta kalmak için gereksinim duyulan nitrojeni sağlıyor.” sözlerini kullanmış.

Projede vazife alan araştırmacılar, biyoçeşitlilik bakımından varlıklı olan sıcak noktaların koloniler etrafında kümelendiğini tespit etmiş ve bu kadar çok farklı tıbbın bir ortada bulunmasını ise kolonilerin ürettiği atıklardan yayılan nitrojene bağlamışlar. Yapılan açıklamaya nazaran dışkılamanın etkisi koloninin 1000 metre ötesine kadar yayılabiliyor.

 

Borkhorst’a nazaran Amerika ve Avrupa’da bulunan çayırlık alanlarda metre kareye 100,000 kadar omurgasız düşerken bu sayı Antarktika’da metre karede milyonlarla söylem ediliyor.

İklim değişikliğinin yarattığı tesirler de incelenecek

Araştırmacılar, koloniler etrafında yeşeren hayatın istilacı cinslerin de gelişmesine neden olabileceğini belirtmişler. Omurgasız ölçüsünün bu kadar çok olmasının, örümcek ve böcek üzere canlıların da bu alanlarda uzunluk göstermesine neden olabileceği belirtiliyor.

Yapılacak ayrıntılı incelemeler ve elde edilecek bilgiler ışığında, iklim değişikliğinin; bahsi geçen gelişmeler üzerindeki tesirinin de gözlemlenebileceği vurgulanıyor.

You may also like

Leave a Comment