Otomotiv kesiminde dev ortaklık! Fiat Chrysler, Renault’a teklif götürdü

by Aybike Güzel
0 comment

Otomotiv dalının geleceğini oluşturan otonom ve elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesi epeyce kıymetli bir süreç. Hal bu türlü olunca, maliyetleri düşürmek isteyen esaslı üreticilerden beklenen ortaklık haberleri gelmeye devam ediyor. İşte bu haberlerden sonuncusu, Fiat Chrysler ve Renault arasında.

Satın alma durumu kelam konusu değil 

Geçtiğimiz günlerde, Fiat Chrysler ve Renault ortasında beklenen bir paydaşlığın sinyalleri verilmişti. Lakin mevzuyla ilgili tüm söylenenler argümandan öte geçememişti. Bugün yapılan resmi açıklamalarla birlikte işin rengi değişti. İtalyan araba üreticisi Fiat Chrysler’in, Fransız üretici Renault’a teklif götürdüğü bildirildi. Renault tarafından yapılan bir açıklamayla bu teklif doğrulandı. Fransız yetkililerin gün içinde toplanarak teklifi değerlendireceği belirtildi.

5 milyar euro tasarruf sağlayacak

Gelen haberlere bakılırsa, Fiat Chrysler ve Renault ortasında bir şirketin başkasını satın alması üzere bir durum kelam konusu değil. Çünkü İtalyan üreticinin götürdüğü teklif, iki şirket ortasında yapılacak yüzde 50/50 ortaklığı ön görüyor. Yani kelam konusu birleşme hisse takası yoluyla yapılacak. Dünyanın muhakkak başlı tüm coğrafyalarında varlık göstereceği söylenen yeni iştirak, 5 milyar euronun üzerinde tasarruf sağlayacak. Paydaşlık, lüksten ana segmente kadar tüm piyasayı kapsamına alacak.

Çıkan iştirak haberleriyle birlikte Renault hisseleri yüzde 16.6, Fiat payları ise yüzde 19 oranında yükselişe geçti. İki şirket ortasındaki iştirakin kısa mühlet içerisinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Birleşme gerçekleşirse yılda 8.7 milyon araç üretimi ile dünyanın üçüncü büyük araba üreticisi oluşacak.

You may also like

Leave a Comment