Okyanuslardaki plastik atıklar, oksijen üreten bakteriyi öldürüyor

by Aybike Güzel
0 comment
 
Geçtiğimiz günlerde tamamlanan bir araştırma, plastik atıkların okyanuslarımız üzerindeki yıkıcı tesirlerini gösteren yeni bulgulara ulaştı. Bilim insanlarının birinci sefer yürüttüğü çalışma; plastik atıklardan sızan kimyasalların, soluduğumuz oksijenin %10’undan fazlasını üreten bir okyanus bakterisine nasıl ziyan verdiğini ortaya çıkardı.

Prochlorococcus siyanobakterisi ismi verilen ve yaklaşık 30 yıl evvel keşfedilen bakteri tipi, gezegenimiz üzerindeki yaşayan hem en küçük fotosentez yapan canlı hem de cinsler ortasında sayıca en fazla olanlardan sayılıyor. Sayılarının üç oktilyon (10 üzeri 27) kadar olduğu varsayım edilen bu canlılar, okyanuslarımızı temizlemekle kalmıyor tıpkı vakitte soluduğumuz oksijenin kıymetli bir ölçüsünü da üretiyor.

Çalışmada vazife alan Macquarie Üniversitesi öğretim vazifelisi Lisa Moore, “Bu küçük mikro organizmalar; hem deniz beslenme zincirinin çok değerli birer halkası hem de karbon dönüşümü ile oksijen üretimine eşsiz katkı sağlıyor. Aldığınız 10 nefesten birini bu ufaklıklara borçlusunuz. Fakat ne yazık ki bugüne kadar, insanların neden olduğu kirlenmenin bu canlılar üzerine ne cins tesirler yaptığını bilen yoktu.” biçiminde kelamları ile kelam konusu bakterinin gezegenimiz ve bizim için olan kıymetini özetlemiş. 

Bilim beşerinin vurguladığı boşluğu doldurmak ismine ise araştırmacılar, siyanobakterisinin iki çeşidini laboratuvar ortamı altında incelemeye almışlar. Sıradan plastiklerden sızan kimyasallara maruz bırakılan Prochlorococcus’larda; büyüme bozukluğu, fotosentez yeteneklerinde azalma ve birçok genlerinde söz değişikliği tespit edilmiş.

Elde edilen sonuçlar kesin datalar içermiyor

Araştırmacılara nazaran elde edilen sonuçlar, okyanuslarımızdaki plastiklerin neden olduğu genel bir sıkıntıya işaret etmiyor olabilir. Çünkü bu hususta kâfi bir bilgiye sahip olunmadığının altını çizen bilim insanları, plastik kirliliğinin siyanobakterisi üzerinde ne üzere tesirleri olabileceğini daha yeterli anlamak için bahsi geçen deneyi yaptıklarını belirtmişler.

Araştırma takımının başkanı Sasha Tetu yaptığı açıklamada, “Eğer plastik kirliliğinin deniz hayatı üzerindeki tesirlerini tam olarak anlamak istiyorsak, öncelikle bu kirliliğin mikrobiyal kümeler üzerindeki tesirini anlamalıyız.” sözlerini kullanıyor.

Araştırmacılar, okyanus ekosistemlerimizdeki plastik ve mikro plastik atıklar üzerine ağır çalışmalar yapılmasına karşın bu unsurların tam olarak nasıl ziyan verdiği konusunda çok az bilgiye sahip olduğumuzu söylüyor. Araştırmada ayrıyeten yaklaşık iki trilyon plastik modülünün bulunduğu Büyük Pasifik Çöp alanının Prochlorococcus siyanobakterisinin en ağır olduğu bölgenin üzerinden geçtiği tabir edilmiş.

Son olarak, yürütülen çalışma laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş ve hipotezlere dayanan bir faaliyet olsa da plastiklerden sızan kimyasalların okyanuslar üzerindeki potansiyel tesirlerinin daha ayrıntılı incelenmesi gerektiği vurgulanıyor.

You may also like

Leave a Comment