Nvidia’nın başı patent ihlalleriyle sıkıntıda

by Aybike Güzel
0 comment
 
DTS’nin sahibi olan Xperi çok bilindik olmayan bir firma. Hele ki yarı iletken dalında neredeyse hiç tanınmayan firma geçtiğimiz günlerde Samsung ve Broadcom’a karşı açtığı davalarla gündeme gelmişti. Her ne kadar Google amcaya Xperi’yi sorguladığınızda arama motoru size Xperia telefonları sorgulamış olabilirsiniz diye düzeltme önerse de bu süreçlerden başarılı ile çıkan firma yüklü ölçüde gelir de elde etmişti.
Kullanıcılar tarafından tanınmasa da Xperi, Intel ve Samsung üzere dev isimlere yongalarını paketledikleri lisanları satran firma. Münasebetiyle davalarla haberlere bahis olması epey muhtemel. 

ABD’deki patentlerden 5,666,046/6,232,231/6,317,333/6,849,946 ve 7,064,005’in ihlal edildiği gerekçesiyle açılan davalar üretim esnasındaki birtakım süreçleri baz alıyor. Aslında TSMC’nin üretim esnasında GPU’yu üretme ve paketleme tekniklerine dayanan bu patent ihlallerini Xperi GPU Nvidia’nın olduğundan olsa gerek, Nvidia’ya mal etmiş.
 


Yıllar süren anlaşmazlık 

Öte yandan geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Xperi’nin CEO’su Jon Kerchner, Nvidia ile yıllardır bu hususta mutabakata varmaya çalıştıklarını fakat uzlaşıya varılamaması sonucunda durumu resmi makamlara ulaştırdıklarını belirtti. Son olarak gelişmeyle ilgili Nvidia’dan şimdi bir açıklama gelmiş değil.

You may also like

Leave a Comment