Nissan ProPilot 2.0 ile artık “eller serbest” sürüş yapmak mümkün

by Aybike Güzel
0 comment
Nissan, ProPilot isimli otonom sürüş sisteminin otoyolda “eller serbest” biçimde sürüş yapma imkanı sunacak yeni versiyonunu duyurdu. ProPilot teknolojisi hali hazırda aracın tek şeritte ilerlemesini sağlayarak gaz, fren ve direksiyon üzere sürüş işlevlerini denetim edebiliyor. Fakat çalışabilmesi için şoförün iki elinin de direksiyonun üzerinde olması gerekiyor.
Bu gereklilik ProPilot 2.0 isimli yükseltilmiş versiyon ile birlikte ortadan kalktı. Yani artık şoförler tek şeritli otoyol sürüşlerinde direksiyona dokunmadan seyahat yapabilecekler. Lakin tekrar de çok dikkatli olmaları gerekiyor. Sistem şoförün müdahalesini gerektirecek durumlarda sesli ve görsel ikaz verecek. Ayrıyeten araç içerisindeki kamera şoförün dikkatini yola verip vermediğini gözlemleyecek.

Şerit değişikliği de yapabilecek

ProPilot 2.0’ın şerit değişikliklerine de yardımcı olabileceği belirtildi. Bunun için iki elin direksiyonda olması ve sinyal verilmiş olması gerekiyor. Sistem şerit değişikliği için uygun zamanın geldiğini tespit ettiğinde, aracın otomatik olarak şerit değiştirmesini sağlıyor.
ProPilot 2.0, Cadillac’ın Super Cruise sistemi üzere çok sayıda sensör ve kameranın yanı sıra yüksek çözünürlüklü haritalar ve aracın navigasyon sistemini kullanıyor. Aktifleştirmek için navigasyon sistemine bir rota girilmesi gerek. Araç bu rota üzerinde sistemin çalışabileceği bir kısma yaklaştığında, sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor.
ProPilot 2.0 versiyonu şu anda yalnızca Japon pazarı için duyuruldu. Yeni teknoloji, 2019 yılının sonbaharında satışa sunulacak Nissan Skyline (Japon pazarının Infiniti Q50 versiyonu) modelinde yer alacak.

You may also like

Leave a Comment