MSI’ın X570 yongasetli anakartları görüntülendi

by Aybike Güzel
0 comment
 
Zen 2 mimarili yeni Ryzen işlemcilerinin tanıtılmasına sayılı günlerin kaldığı şu periyotta yeni işlemciler hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkmaya devam ediyor. Son sızan görseller MSI’ın X570 yongasetli anakartına ilişkin.

MSI X570 Gaming Pro Carbon 

İkisi de faal soğutmalı modellerden X570 Gaming Pro Carbon kaslı görünümüyle dikkat çekiyor. VRM blokları ne yazık ki görsellik ismine kapatılan anakartta yeniden de alüminyum soğutucu yapraklara yer verilmesi hoş bir ayrıntı.

 
İşlemcinin 8+4 pinlik güç konnektörü üzerinden beslendiği anakartta bulunan 4 DIMM slotu üzerinde 64 GB’a kadar bellek kullanmak mümkün. Görünüşe nazaran anakart 12 fazlı regülatör ünitesi içeriyor.

Bellek frekansı dayanağı net değil fakat daha evvel ortaya çıkan BIOSTAR modelinin 4000 MHz üzerinde bellekleri çalıştıracağı düşünüldüğünde Gaming Pro Carbon’dan daha fazlasını beklesek yanılgı etmiş olmayız.

Depolama ünitesi tarafında 6 SATA 6 Gbps portunun yanı sıra üzeri pasif soğutma bloğuyla kaplı M.2 slotunu gördüğümüz anakartta ön panel için 2 adet USB 3.0 başlığına da yer verilmiş.
X570 yongaseti donanım dünyasında PCIe 4.0’ı göreceğimiz birinci yongaseti olacak. Model üzerindeki 2 PCIe x16 slotu yeni teknolojiyi kullanabileceğiniz yuvalar olarak öne çıkarken 2 adet PCIe 4.0 x1 slotu öbür genişleme yuvaları ortasında yer alıyor.

Her ne kadar görselden anlaşılmasa da savlara nazaran anakart Wi-Fi ve Bluetooth desteğine sahip olacak. Enteresan bir formda güney köprüsünde faal soğutma tercih edilmiş. Olağanda üzerinde kimi vakit ısı dağıtıcı dahi yer almayan bu yongada neden faal soğutmaya yer verilmiş bilinmiyor lakin bu X570’in güney ünitesinin fazla ısı üretmesinden ya da üreticinin daha serin çalışma sıcaklıkları elde etmek istemesinden ileri gelmiş olabilir.


X570 Gaming Plus 

 
Son olarak X570 Gaming Plus’ta ise 6 yahut 8 fazlı bir VRM ünitesi yer alırken işlemci için yeniden 8+4 pin güç konnektörü göze çarpıyor. Ağabeyiyle tıpkı SATA ve PCIe yuvaları sunan anakart tahminen 140 dolar altı bir düzeyden çıkış yapacaktır.

You may also like

Leave a Comment