Microsoft’un solucanlara yönelik yayınladığı yama antivirüslerle anlaşamadı

by Aybike Güzel
0 comment
 
Microsoft geçtiğimiz hafta uzak masaüstü idaresinde bulunan ve solucan tipi zararlıların bulaşmasına imkan tanıyan açığı düzeltmişti. Windows 8 ve üzerinde bulunmayan açığa karşı tıpkı Wannacry zararlısı örneğinde olduğu üzere Windows XP’ye dahi yama sunan firmanın başı artık başlatma meseleleriyle kederde.

Kullanıcıların raporlarına göre Windows 7/Windows Server 2008 R2 kullanıcıları şayet Sophos, McAfee, Avast, Avira ve ArcaBit güvenlik yazılımlarından birisini kullanıyorlarsa ve yama sistemlerinde heyetiyse boot ekranında takılı kalabiliyorlar.

McAfee ile sorun üzerine ağırlaşan Microsoft yaptığı açıklamada McAfee’nin Endpoint Security (ENS) Threat Prevention 10.x, McAfee Host Intrusion Prevention (Host IPS) 8.0 yahut McAfee VirusScan Enterprise (VSE) 8.8 heyeti sistemlerdeki sorunun nedenini açıkladı.
 


Sophos’tan reaksiyon çeken çözüm 
 

Soruna en tartışılacak tahlil yolu ise Sophos’tan geldi. İngiliz şirket meseleye yol açan yamayı sistemlerinden kaldırılması tavsiyesinde bulunarak kullanıcıları olası tehlikelerle yalnız bırakma yoluna gitti. Dahası firma ABD’deki 300’den fazla müşterisinde bu tehlikeli tahlili uygulamış bile.

You may also like

Leave a Comment