Microsoft’un bulut tabanlı oyun servisi Project xCloud, 3.500 oyun yayınlayabilecek

by Aybike Güzel
0 comment
Microsoft, yeni bulut tabanlı oyun servisi olan Project xCloud‘un perdesini yavaş yavaş kaldırmaya devam ediyor. Şirketten yapılan yeni bir açıklamaya nazaran Azure bulut bilgi süreç ağından yararlanılarak kullanıcılara sunulacak olan bu serviste 3.500’den fazla oyun yayınlanabilecek.

Tüm dünyada hizmet verecek

Resmi bir Microsoft blog yazısında, şirketin Gaming Cloud Kurumsal Lider Yardımcısı Kareem Choudhry, xCloud’un hem geliştiricilere hem de oyunculara nasıl yarar sağlayacağı konusunda geniş açıklamalar yaptı. Choudhry, Project xCloud’un, Xbox One’ın şu anki 3.500 oyun kütüphanesini çalıştırmak için gereken teknik kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Choudhry ayrıyeten, Xbox One için şu anda geliştirilmekte olan 1.900‘den fazla oyun olduğunu ve hepsinin de xCloud’da yayınlanabileceğini belirtti.

Buna rağmen, şu anda Google’ın rakip oyun yayın hizmeti Stadia’nın kaç oyunu destekleyebileceğine dair bir gösterge yok. Akış altyapısı konusunda Choudhry, Microsoft’un xCloud’u dünyadaki 54 Azure bölgesinin 13‘ünde bilgi merkezlerine dağıttığını belirtti. Choudhry’ye nazaran bu dağıtım, Microsoft’un kesin maksadı olan xCloud’u tüm küresel Azure bölgelerine yaymak için yalnızca başlangıç. Ek olarak Choudhry, Microsoft’un oyun yapımcılarına daha düzgün akış dayanağı sağlamak için Xbox Geliştirici Kiti‘ne (XDK) yeni özellikler eklediğini de kelamlarına ekledi.

You may also like

Leave a Comment