Microsoft artık Huawei’ye Windows lisansı vermiyor

by Aybike Güzel
0 comment
Microsoft, Huawei ürünlerini kendi mağazalarından kaldırdıktan sonra, Çinli şirketin Amerikan şirketleriyle çalışmasını yasaklayan devlet tertibine uyma istikametinde bir adım daha attı. SCMP’nin yeni bir raporuna nazaran Microsoft, Huawei’ye Windows lisansı vermeyi sonlandırdı.

Huawei kendi işletim sitemine geçecek

Yazılım devinin aldığı bu karar Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin artık Windows işletim sistemini çalıştıran yeni eserler piyasaya süremeyeceği manasına geliyor. Lider Trump tarafından bu ayın başlarında imzalanan hükümet buyruğu uyarınca, Huawei’nin Amerikan şirketleri tarafından geliştirilen eserleri kullanmasına müsaade verilmiyor ve bunlar ortasında hem Android hem de Windows işletim sistemleri var.

Google, Huawei’nin Android lisanslarına erişimini esasen iptal etmişti ve artık Microsoft da birebir şeyi Windows için yapıyor. Huawei, dizüstü bilgisayar serisinde Windows işletim sistemini kullandığı ve bu nedenle artık Windows’u yeni aygıtlara kuramayacağı için, kendi işletim sistemine geçiş yapmayı planlıyor. Kod ismi Hongmeng olan Huawei’nin işletim sisteminin ayrıntılarının ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

You may also like

Leave a Comment