MediaTek yapay zekâ eserleri için yeni bir yonga seti duyurdu

by Aybike Güzel
0 comment

Son devirde akıllı telefon tarafında biraz geri planda kalan MediaTek, yapay zekâ ve Nesnelerin İnterneti gibi büyüyen alanlara yük vermiş durumda. Firma entegre sistemlere yönelik yeni bir yonga seti duyurdu.

MTK i700 özellikleri

MTK i700 yonga seti aslında akıllı telefon pazarında yarışacak donanım sahip. 2 adet Cortex-A75 çekirdeği ve 6 adet Cortex-A55 çekirdeği yanında IMG PowerVR GM 9446 grafik ünitesi çalıştıran yonga seti üst düzey telefonlarla yarışacak düzeyde.

8GB’a kadar LPDDR4x 1866MHz RAM dayanağı sunan yonga setinde çift çekirdekli bir yapay zekâ motoru yer alıyor. Android Neural Networks programlama aracı takviyesi sunan motor evvelki jenerasyona nazaran 5 kat daha süratli yüz tanıma yapabiliyor.

Tek bir 32MP çözünürlüğünde kamera yahut 24MP+16MP çözünürlüğünde çift kameraya takviye veren yonga seti ayrıyeten entegre bir derinlik algılama ve aralık varsayım motoruna da sahip. Yeniden 120fps ile sistem süratli hareket eden objeleri de yakalayabiliyor.

Wi-Fi 5 (2×2 802.11ac), Bluetooth 5.0, Cat. 12 LTE modem halinde irtibat kanalları olan yonga seti akıllı binalar, ödeme sistemleri için yüz tanıma sistemleri, otonom araçlar ve otonom depolar üzere alanları hedefliyor. Yonga seti gelecek yıl piyasaya sürülecek.

 

You may also like

Leave a Comment