Makyajlı Ford Edge Türkiye’de satışa sunuldu: İşte fiyatı ve özellikleri

by Aybike Güzel
0 comment

Avrupa’da SUV modellere yük vermeye başlayan ABD’li üretici, ailenin en büyük üyelerinden biri olan Ford Edge modelini makyaj operasyonuyla yeniledi. İç ve dış tasarımı elden geçirilen makyajlı Ford Edge, yapay zeka dayanaklı 4 tekerlekten çekiş sistemi üzere yeni özelliklere de kavuştu. Türkiye’de satışa sunulan makyajlı Ford Edge fiyatı 585 bin 850 TL olarak belirlenmiş.

Makyajlı Ford Edge fiyatı ve özellikleri

Makyaj operasyonu ile birlikte dış tasarımı yine ele alınan Ford Edge, selefine kıyasla daha geniş bir ön ızgaraya kavuştu. LED ön farlar ve LED gündüz farlarının da tekrar tasarlandığı araçta, art tampon ve stopların değişen yapısıyla birlikte daha dinamik bir imaj yakalanmış. 20 inç alaşım jantlar, krom tavan rayları, karartılmış arka camlar, art spoiler, panoramik cam tavan üzere donanımlar da makyajlı Ford Edge’in dizaynını oluşturan ögeler ortasında.

Makyajlı Ford Edge’in yenilenen iç yerinde, Focus’ta gördüğümüz döner vites düğmesi ile karşılaşıyoruz. 8 inç dokunmatik ekranlı SYNC 3 bilgi-eğlence sistemi ve kablosuz şarj ünitesi gibi özellikler de kabinde yer alıyor. Kişiselleştirilebilir dijital gösterge paneli, ısıtmalı ve soğutmalı ön koltuklar ve 12 hoparlörlü B&O ses sistemi de hayat alanında sunulan özellikler ortasında. Ayrıyeten, kabini daha sessiz bir yer haline getirmek için Aktif Gürültü Denetim Sistemi kullanılıyor.

2.0 litre dizel motor ile 7,2 litre yakıt tüketimi 

Makyajlı Ford Edge’in kaputunun altında yeni 4 silindirli 2.0 litrelik EcoBlue dizel motor mevcut. 238 beygir güç ve 500 Nm tork üreten bu motor, 4×4 çekiş sistemi ve yeni 8 ileri otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor. Direksiyonun ardında bulunan kulakçıklar vasıtasıyla kolay ve süratli vites değiştirme seçeneği de bulunuyor. Bu motor-şanzıman kombinasyonu ve start&stop teknolojisinin de katkısıyla makyajlı Ford Edge’in ortalama yakıt tüketimi 7,2 lt/100 km, emisyon salınımı ise 187 gr/km olarak ölçülüyor.

Ürün gamındaki araçları daha konforlu ve inançlı hale getirmeyi amaçlayan ABD’li üretici, makyajlı Ford Edge’de Co-Pilot360 teknolojisine yer veriyor. Bu kapsamda start&stop ve şerit hizalama özelliklerine sahip adaptif sürat denetim sistemi ve acil durum hareket dayanak sistemi üzere teknolojiler sunuluyor. Dinamik LED ön far sistemi, uzun far asistanı, çarpışma tedbire yardımcısı ve otomatik park sistemi de sürüş güvenliğine ve kullanım kolaylığına katkı sağlayan özellikler ortasında.

Yapay zekalı 4×4 sistem ile yüzde 6.5 yakıt tasarrufu 

Makyajlı Ford Edge, hayli tesirli bir 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip. Yapay zeka teknolojisine sahip bu sistem, sensörlerden elde ettiği bilgileri kullanarak lastiklerin tabana tutunma seviyesini denetliyor. Buna bağlı olarak 20 milisaniyeden daha kısa müddette ön ve art aks ortasındaki tork dağılımını ayarlayabiliyor. Ford, bu sistemin yüzde 6.5 oranında yakıt tasarrufu sağladığını tez ediyor.

Makyajlı Ford Edge, Titanium donanım düzeyiyle bayilerdeki yerini almış durumda. Ford Edge fiyatı ise 585 bin 850 TL olarak belirlenmiş.

Foto Galeri | 17 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment