LG’nin özel çipi yapay zekalı mesken aletleri ve robotlara güç sunacak

by Aybike Güzel
0 comment
Son birkaç yıldır yapay zekanın günlük nesnelere entegrasyonu üzerinde çalışan LG, bu eserleri ThinQ markası altında birleştiriyor. Yeni tanıtılan yapay zeka dayanaklı süreç ünitesi de geleceğin “robot süpürgelerini, çamaşır makinelerini, buzdolaplarını hatta klimalarını” bu teknolojiyle buluşturacak.
Google da Apple da kendi akıllı telefonlarında özel yapay zeka donanımı kullanıyorlar. Google için bu çip Pixel Visual Core, Apple için ise Neural Engine ismiyle geliyor. Tesla da benzeri misyonlarla çalıştığından kendi yapay zeka çipini geçtiğimiz günlerde sundu ve yeni araçlara yerleştirmeye başladı. Amazon ise Alexa’yı çevrimdışı çalışabilir hâle getirmek için kendi yapay zeka çipi üzerinde çalışıyor.

Benzer biçimde LG Neural Engine de fotoğraf ve ses bilgilerini buluta bağlanmadan işleyebilme yeteneğine sahip olacak. Bunun manası, bu çipe sahip bir aygıt etrafını anlayarak ayarlarını değiştirecek ve örneğin bir robot süpürge, kendi kendine mesken içerisinde gezinebilecek ve yolunu bulabilecek. LG konutunuzun içine yerleştirilecek bu kadar kapsamlı bir donanımın kapalılık ihlâli yapmaması için güvenliğini de önemseyecek. Bu çip, argümana nazaran hackerlar tarafından denetim altına alınıp istenmeyen sonuçlar doğuramayacak.

You may also like

Leave a Comment