Lenovo, Moto RAZR tanıtımı için bir hayranın görüntüsünü müsaadesiz kullandı

by Aybike Güzel
0 comment

Lenovo’nun katlanabilir Motorola RAZR modeli hakkında birçok sızıntı görüldü. Bu sızıntılar bazen basın görseli bazense bir patentti. Geçtiğimiz günlerde ise görüntü tanıtımı görme bahtı yakaladık. Tıpkı görüntü basına özel düzenlenen toplantıda da kullanılmış. Lakin bugün o görüntünün bir hayran tarafından hazırlandığı ortaya çıktı.

İzin alınmadı

Waqar Khan ismindeki YouTube kullanıcısı, 3 dakika uzunluğunda bir görüntü hazırlayarak Motorola RAZR konseptini kendi çizimleriyle sergiliyor. Lenovo’nun basınla paylaştığı görüntü ise Waqar Khan tarafından hazırlanan görüntünün kesilmiş parçalarından oluşuyor. Hatta kanal sahibinin logosu yerine en sona Lenovo logosu da yerleştirilmiş.

Twitter üzerinden Waqar Khan’a ulaşan Engadget grubu durumdan haberdar olup olmadığını sordu. Waqar Khan görüntüsünün kullanılması için izin vermediğini ve bu türlü bir durumdan haberdar olmadığını söylüyor. Basın toplantısında kullanılan görüntüyü aşağıdaki Tweet üzerinde inceleyebilirsiniz.

Waqar Khan tarafından hazırlanan ve Şubat ayında YouTube’a yüklenen görüntü ise şu biçimde:

İki görüntünün da tamamını izlediyseniz Lenovo’nun Waqar Khan görüntüsünü keserek kullandığı net bir biçimde fark ediliyor. Tüm bu gelişmeler Lenovo’yu farklı bir durum içerisine soktu. Firmanın kendi renderlarını kullanmak yerine hayran üretimi görüntüyü kullanması, aygıtın gerçekten geliştirilip geliştirilmediğine dair soru işaretleri de yaratıyor.

You may also like

Leave a Comment