LED ışıklar gözlerimizde kalıcı hasarlar bırakabilir

by Aybike Güzel
0 comment
LED teknolojisi evimizde kullandığımız ışıklardan tutun da, ekranlara kadar birçok alanda kullanılıyor ve başta düşük güç tüketimi olmak üzere birçok avantajları da beraberinde getiriyor. Lakin yapılan yeni bir araştırma, LED ışıkların gözlerimiz üzerinde olumsuz tesirleri olabileceğini ortaya çıkardı.

Görme yetisini zayıflatabilir

Fransa Ulusal Sıhhat, Besin, Etraf ve İş Güvenliği Ajansı’nın (ANSES) yeni bir raporunda , LED ışıklara sürekli maruz kalmamızın, gözlerimizde kalıcı hasarlar bırakabileceği belirtiliyor. Ajans tarafından yayınlanan rapor, LED’in potansiyel olarak “fototoksik” olabileceğinden bahsediyor ve bu da retinal hücrelerin kaybına ve ayrıyeten görme sertliğinin azalmasına yol açabileceği manasına geliyor.
Araştırmada ayrıyeten, LED ışığına yüksek yoğunlukta maruz kalmanın, retina dokusunun yaşlanmasını hızlandırabileceğini ve görme yetisinde zayıflamaya yol açacağına da dikkat çekilmiş. Bu araştırmadan bir mühlet evvel de, akıllı telefonlarımızdan yayılan mavi ışığın yalnızca körlüğü hızlandırmakla kalmayacağı tıpkı vakitte uyku sistemimizi de bozabileceği argüman ediliyordu.

You may also like

Leave a Comment