Karşınızda en enteresan oyun konsolu: Playdate

by Aybike Güzel
0 comment

Oyun tarihi boyunca konsollar pek çok değişim geçirerek günümüze kadar geldi. Genel manada konsolların oynanış ve tuş tasarım mekanikleri ise pek değişmedi. Panic tarafından geliştirilen Playdate bu manada epey enteresan bir konsol olmuş.

Panic Playdate özellikleri ve fiyatı

Mini bir GameBoy konsolunu andıran Playdate siyah-beyaz bir ekrana ve çabucak altına yerleştirilmiş taraf tuşları ile iki aksiyon tuşuna sahip. Bluetooth ve WiFi ile konsol ilişki sağlayabiliyor. Buraya kadar her şey standart görünürken yan kısımdaki çevirme kolu olayı değiştiriyor.

Çevirme kolu bir joystick misyonu görüyor fakat yetenekleri sonlu. Yalnızca ileri ve geri çevrilebilen kol haliyle karakteri ileri yahut geri götürüyor. Bununla birlikte biraz da sürat eklenmiş. Firma bu kolu oyun dünyasında bir ihtilal olarak tanımlıyor. Crankin’ Time Travel Adventure olmak üzere kola tam ahenk sağlayan eğlenceli oyunların geliştirildiği söz edilmiş.

Panic oyun dünyasında deneyimli bir firma. Bu bakımdan oyun geliştirme konusunda meşakkat yaşanmayacak. Standart tuşlarla genel bir oyun tecrübesi zati sunduğu için çevirme kolu ile piyasada farklılaşmayı planlıyor.

Elbette oyun dünyasında artık akıllı telefonlar ve tabletler hâkim durumda. Bu bakımdan el konsollarına olan ilgi sonlu kalıyor. Tekrar de firma yenilikçi denetim sistemi sayesinde ilgi göreceğinden emin. Playdate OS isminde bir orta yüz çalıştıran el konsolu gelecek yıl 149$ fiyat etiketi ile satışa sunulacak.

 

You may also like

Leave a Comment