iPhone 14 stok derdi önemli boyutlara ulaşabilir

by Aybike Güzel
0 comment
Çin’den tekrar yükselişe geçen COVID-19 hadiseleri 2020 yılında şahit olduğumuz ekstrem kapanma önlemlerini tekrar gündeme getirmişti. Ayın başında en büyük iPhone fabrikasının kapanmış ve iPhone 14 üretiminde aksamalar olmuştu. Aksamalar büyüyerek devam ediyor.

iPhone 14 üretiminde sıkıntı

Zhengzhou kentinde yer alan Foxconn’un iPhone üretim tesislerinde sıkı önlemler bir yana artık kısıtlamalardan bunalan çalışanların protestolar düzenlemesi de üretimi ıstıraba soktu. Zati ay başında olan kapanma iPhone 14 üretimini bir ölçü düşürmüştü. Tahliller Black Friday haftasında Apple’ın 2 milyon düşüşle 8 milyon telefon satacağını kestirim ediyor.

Kapanma önlemlerinin hala ağır bir biçimde devam etmesi yılın son çeyreği için Apple’ı önemli bir iPhone 14 stok ıstırabına sokacak. Son çeyrekte beklenen toplam iPhone 14 üretiminin yüzde 5 civarında azalacağı belirtiliyor.

Apple’ın yıl içerisinde tahminen de en fazla satış yaptığı periyot son çeyrek oluyor. Yeni iPhone serisi tam olarak piyasaya çıktığı için hem Black Friday hem de Noel tatili satışlarında yüksek performans sergiliyor. Yüzde 5 civarında bir düşüş 2-3 milyon dolayında bir azalmaya denk geliyor olacak. Bu da yalnızca son çeyrekte Apple’ın 5 milyon daha az telefon satacağı manasına geliyor.

You may also like

Leave a Comment