Hyundai ve Rimac, birlikte spor araba geliştirecek

by Aybike Güzel
0 comment

Dünyaca ünlü fuarlarda görücüye çıkardığı elektrikli üstün arabalarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Rimac, otomotiv kesiminin esaslı üreticilerinden yatırım almaya devam ediyor. İş birliği için Hırvat markanın kapısını çalanlar bu sefer Hyundai ve Kia oldu.

Koreli üretici, Rimac’a 80 milyon euro yatırım yaptı 

Güney Koreli Hyundai Motor Group, kelam konusu iş birliğini sağlamak için Rimac’a toplamda 80 milyon euro yatırımda bulundu. Bu yatırımda Hyundai’nin hissesi 64 milyon, Kia’nın hissesi ise 16 milyon euro olarak açıklandı. Bu yatırım karşılığında Rimac, Koreli üreticilerin spor araba geliştirmesine yardım edecek.

 

Üç şirketin güç birliği kapsamında geliştirilecek araçlardan biri, Hyundai N ünitesine ilişkin ortadan motorlu bir spor araba olacak. Bu aracın ön gösterimi birinci olarak Veloster RM konseptiyle yapılmış, akabinde birer yıl ortayla RM14 ve RM15 tanıtılmıştı. Son olarak 2016 yılında 300 beygir güç sunan RM16 N duyurulmuştu. Bu aracın elektrikli versiyonu artık Rimac iştirakinde hayat bulacak.

Hyundai, Kia ve Rimac iş birliği ile geliştirilecek araçlardan biri de FCEV, yani yakıt hücreli elektrikli araç olacak. Hyundai’nin açıklamasına nazaran, bu iki aracın prototipleri ileri bir tarihte görücüye çıkarılacak. Elektrikli araç pazarında kelam sahibi olmak isteyen Koreli üretici, Rimac ile yapılan muahedenin bu alanda kendilerine büyük yarar sağlayacağını söz ediyor.

You may also like

Leave a Comment