Hubble’dan büyüleyici fotoğraf: İşte ‘Kozmik Yengeç’

by Aybike Güzel
0 comment
Fırlatıldığı günden bu yana birçok inanılmaz keşfin altına imzasını atan emektar uzay teleskobu Hubble, önümüzdeki günlerde 29. yaş gününü kutlamaya hazırlanıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dev teleskobun yaş gününü Güney Yengeç Nebulası’nın mükemmel bir fotoğrafını yayınlayarak kutladı.

NASA/ESA, Hubble’ın yaş gününü kutlamak için her yılın nisan aylarında teleskobun odağını büyüleyici bir kozmik objeye çeviriyor. Güney Yengeç Nebulası bu yılın ‘yaş günü fotoğrafı’ olmuş. Geçtiğimiz yıl ise Lagün Nebulası’nın çok hoş bir imajı yayınlanmıştı.

Güney Yengeç Nebulası simetrik yapısıyla dikkat çeken çok özel bir kozmik cisim. ESA’nın tabirlerine göre dev bulutsu, merkezdeki bir çift yıldız tarafından oluşturulmuş. Astronomlar yıldızlardan birisinin çok uzun bir vakit evvel patladığını ve beyaz cüceye dönüştüğünü belirtiyor.

İkili sistemdeki öteki yıldız ise şimdi meyyit değil. Büyüme evresini tamamlamış bir kırmızı dev olan bu yıldız, beyaz cüceye dönüşmeden evvel şu anda dış katmanlarını uzaya püskürtüyor. ESA’nın tabirlerine nazaran üstte görmüş olduğumuz manzara işte bu uzaya püskürtülen gereçler sayesinde oluşmuş. Buna nazaran kırmızı devin püskürttüğü unsurların bir kısmı beyaz cüce tarafından çekiliyor ve sonrasında buradan tekrar uzaya bırakılıyor. Bu durum da simetrik bir imaj oluşmasına neden oluyor.

Güney Yengeç Nebulası birinci defa 1967 yılında keşfedilmiş. Lakin vaktin astronomları keşfettikleri cismin bir bulutsu olduğunu evvelce farkedememiş, yalnızca olağan bir yıldız olduğunu düşünmüşler. Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) teleskopların 1989’da yaptığı müşahedelerin akabinde cismin bir yıldız değil bulutsu olduğu anlaşılmış.

Fotoğrafın 7,7 mb boyutundaki orjinal haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NASA’nın 1990 yılında yörüngeye yerleştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, yaşanan bir ekip aksaklıklar nedeniyle fakat 1993 yılında tam olarak faaliyete geçebilmişti. İsmini kozmosun daima genişlediğini ve Samanyolu dışında da galaksilerin var olduğunu keşfeden ABD’li astronom Edwin Hubble’dan alan teleskop, yakaladığı mükemmel fotoğraflar ve birbirinden farklı keşifleriyle tam 26 yıldır cihanın sırlarını ortaya çıkarıyor.  

You may also like

Leave a Comment