Huawei, telefon satışlarında en berbat senaryoya hazırlanıyor

by Aybike Güzel
0 comment

Geçtiğimiz hafta Lider Trump’ın kara listeye alması sonrasında birbiri gerisine ortaklarından darbe alan Huawei en makus senaryoya hazırlanıyor. Google’dan güncelleme, ARM’den işlemci mimarisi, SD Birliği’nden microSD kart takviyesi kesilen Huawei haliyle tüketici kaybetmeye başladı.

Düşüş başladı

Pek çok ülkede Huawei telefonlar iade ediliyor ya da siparişleri iptal ediliyor. Tahlil uzmanları şayet ABD-Çin ortasında rastgele bir gelişme yaşanmazsa bu yıl sonuna kadar en makûs senaryoda Huawei’nin 200 milyon civarında telefon satacağını kestirim ediyor. Olağanda firmanın maksadı yılı 260 milyon civarında telefon satışı ile bitirmekti.

Uzmanlar Huawei’nin Batı Avrupa pazarını büsbütün kaybedeceğini düşünüyor. Firma bu pazarı elde edebilmek için son birkaç yıldır büyük bir pazarlama atağı gerçekleştirmişti. Yani emekler boşa gitmiş olacak. Bunun sonucunda ise 2020 yılında satışlarda yüzde 23 civarında bir düşüş daha olması bekleniyor.

Huawei’yi ayakta tutan ise Çin satışları olacak. Ülkede Huawei’ye takviye için pek çok kampanya başlatıldı ve değerli satışlar yapıldı. Uzmanlar Google, Qualcomm, SD Birliği gibi devlerin dayanağını kesmesinin bir biçimde tolere edilebileceğini lakin ARM darbesinin nasıl savuşturulacağının büyük değer taşıdığını lisana getiriyor.

 

You may also like

Leave a Comment