Huawei, kendi taşınabilir işletim sistemini önümüzdeki 6 ay içerisinde tanıtabilir

by Aybike Güzel
0 comment
Huawei tüketici kolu CEO’su Richard Yu’nun şirket içi bir mesajlaşmasından sızdırılanlara nazaran firma kendi taşınabilir işletim sistemini bu sonbahar aylarında tanıtabilir. Kendi işletim sistemiyle ilgili olarak şimdi rastgele bir açıklama yapmayan Huawei, artan ticaret savaşı baskısıyla çalışmalarını hızlandırmış olabilir.
Özel bir WeChat kümesinde meydana gelen konuşmalar, firmanın kendi taşınabilir işletim sistemini önümüzdeki 6 ay içerisinde tanıtacağını söz ediyor. Bu durum, Google’ın Huawei ile olan mutabakatlarını bozmasıyla birlikte kaçınılmazdı denilebilir.
Şimdiye kadar kendi uygulama ekosistemini ve kendi işletim sistemini geliştirdiği bilinen ve bunu saklamayan Huawei, Google ile olması beklenen sorunları aslında öngörüyordu diyebiliriz. Bu öngörü sayesinde firma, evvelki çalışmalarının üzerine daha fazla eğilerek büsbütün kendine ilişkin işletim sistemini yakın vakitte tanıtacaktır.

Huawei’nin taşınabilir işletim sistemi Android Open Source Project üzerine mi inşa ediliyor yoksa büsbütün farklı bir tabandan mı gelecek şimdi bilinmiyor. Şimdiye kadar yazılım konusunda kullanıcıların yüklü tabirlerine nazaran pek de güçlü olmayan Huawei, çoğunlukla anavatanı Çin’e odaklandığı için dünyanın geri kalanıyla uyumsuz olduğu tez ediliyor.

You may also like

Leave a Comment