Huawei için 90 günlük istisna bir mana tabir etmiyor

by Aybike Güzel
0 comment

Son günlerde birbiri gerisine başta ABD’li olmak üzere Batılı ortaklarından iştirak iptali haberleri gelen Huawei’nin atacağı adımlar merak konusu. Pek çok kaynak firmanın hazırlıklı olduğunu söylerken Huawei de bunu doğruluyor.

Huawei hazır

Huawei İdare Şurası Lideri Ren Zhengfei, salı günü Çin Medya Grubu’na yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaların 90 gün boyunca askıya alınmasının, Huawei için fazla bir mana tabir etmediğini söyledi.

Ren Zhengfei ABD hükümetinin yapmayı düşündüğü şeyin denetimleri dışında gelişse de uzun vakittir bu çeşit bir kısıtlamaya karşı hazırlıklı olduklarını söz etti. Zengfei bir yıl evvel ABD’den bağımsız işletme hakkı aldıklarını ve bu yüzden yaşananların büsbütün siyasi olduğunu vurguluyor.

Huawei’nin 5G teknolojisindeki yetkinliğinin bu kısıtlamalardan etkilenmeyeceğini anlatan Ren Zhengfei, 5G teknolojisine ulaşmaya çalışan öbür firmaların en az 3 yıl içinde bu teknolojiye sahip olabileceklerini bildirdi.

Açıklamada ayrıyeten Huawei şirketinin ABD menşeili çiplerin kullanımını askıya almayacağı kaydedilirken, kullanılan çip teknolojisinin yarısını kendilerinin ürettiği, öbür yarısının da ABD’den geldiği bilgisi paylaşıldı.

Zhengfei son olarak Huawei’nin eserlerini satın almanın sadece vatanseverliğe bağlanmaması gerektiğini savunarak milliyetçi hislerin olayın dışında kalması gerektiğini söyleyerek kelamlarını tamamladı.

 

You may also like

Leave a Comment