Huawei bir yıllık işlemci stoğu yaptı

by Aybike Güzel
0 comment

Geçen hafta büyük teknoloji geliştiricilerden gerisi arkasına yasaklar yiyen Huawei’nin geleceği sorgulanmaya başladı. Görüntü çok umut verici üzere görünmese de Huawei önlemi elden bırakmamış.

Stok yaptı

Gelen bilgilere nazaran yılın birinci çeyreğinde Huawei gereksinimden daha fazla yonga satın aldı. Olağanda firmanın yaptığı satın alımlar yonga pazarının yüzde 8 yahut 9’una denk geliyordu. Yılın birinci çeyreğinde ise Huawei yüzde 8 civarında daha ek alım yapmış. Bu nedenle yonga pazarında birinci çeyrekte beklentilerin üzerinde bir satış ve gelir tablosu oluşmuş.

Yani Huawei bir yasaklama beklentisi içerisinde olduğu için stokları doldurmuş. Bununla birlikte bundan sonra Intel, Qualcomm, Xilinx üzere ortaklarından yonga tedarik edemeyecek. Bu da yonga pazarının ikinci çeyrekte yüzde 4 düşüş yaşamasına sebep olacak.

Huawei en azından yıl sonuna kadar kendisine yetecek yonga stoğunu yapmış üzere görünüyor. Bu bakımdan üretim tarafında bir sorun olmayacak üzere. Google dayanağı kesildiği için kendi Android modifikasyonunu hazırlamış durumda. Yeniden Aptoide ile bir mağaza paydaşlığı yapılacak. Yani şimdilik Huawei bir mühlet daha yönetim edebilecek durumda.

Bununla birlikte tüketicilerin kaçışına yapılacak pek fazla bir şey yok üzere. Bu bakımdan üretim aksamasa bile talep azalacak. Bu da haliyle üretimin azalmasına sebep olacak. Yıl içerisinde en fazla 157 milyon telefon satışı ön görülüyor. En makûs senaryo ise yılın sonlarına yanlışsız bu stokların bitmesi ile birlikte başlayacak.

 

You may also like

Leave a Comment