Hayabusa2, Ryugu asteroitinin yüzeyine indi: İşte gönderdiği fotoğraf

by Aybike Güzel
0 comment

Geçtiğimiz yıl Ryugu asteroitinin yörüngesine yerleştirilen Hayabusa2 isimli uzay aracı, büyük bir muvaffakiyete imza atarak Perşembe günü göktaşının yüzeyine kusursuz bir iniş gerçekleştirdi. Mevzuyla ilgili açıklama yayınlayan Japonya Uzay Araştırma Tertibi (JAXA), misyonun muvaffakiyetle tamamlandığını ve Ryugu’nun yüzeyinden ikinci kere örnek husus toplandığını duyurdu.

Hayabusa’nın Ryugu’ya dokunuşu 11 Temmuz’da TSİ 04.15’de gerçekleşti. JAXA’nın kullandığı sözlere nazaran yüzeye temas edilmesiyle birlikte çabucak örnek toplama sürecine başlanmış. Asteroitin yüzeyine 5 gram tartısında bir mermi ateşleyen Hayabusa, ortaya çıkan hususları üzerindeki robotik kol yardımıyla toplamış. Bu sürecin muvaffakiyetle sonuçlanmasının akabinde ise uzay aracının yüzeyden ayrılıp tekrar yörüngedeki yerine döndüğü belirtiliyor.

Hayabusa 2’nin yüzeyden çektiği fotoğraf:

Göktaşının yüzeyini bombalamıştı

Hayabusa 2 geçtiğimiz nisan ayında çok değişik bir işe imza atmış ve Ryugu asteroitinin yüzeyini bombalamıştı. JAXA, bu bombalamanın akabinde göktaşının yüzeyinde yaklaşık 20 metre genişliğinde yapay bir krater oluştuğunu açıkladı. Hayabusa’nın Perşembe günü iniş yaptığı yer de işte oluşan bu kraterdi.

Yaklaşık 6 milyar yıl yaşında olan Ryugu, rastgele manyetik alana yahut atmosfere sahip olmadığı için uzayın şiddetli koşulları karşısısında büsbütün korunmasız bir yapıya sahip. JAXA bundan ötürü göktaşının yüzeyinin örnek unsur toplamak için çok uygun olmayacağını düşünüyor. Nisan ayında gerçekleştirilen bombalama süreci de bu nedenle çok değerliydi. Hayabusa 2, oluşan kratere iniş yaparak Ryugu’nun yüzeyinin altından taze örnekler topladı.

Hayabusa’nın Ryugu’daki misyonu bu yılın sonuna kadar devam edecek. Misyonun tamamlanmasının akabinde ise Yeryüzü’ne yanlışsız harekete geçilecek. Uzay aracının topladığı örneklerle birlikte 2020 yılında Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

6 milyar yaşındaki Ryugu’nun Güneş Sistemindeki ömrün yapı taşları olan organik malzemeler içerdiği düşünülüyor. Japon bilim insanları, Ryugu’dan getirilecek örneklerin Güneş Sistemi’nin oluşumuna ve evrimine dair çok değerli bilgiler verebileceğini düşünüyor.

Ryugu ve Hayabusa 2, şu anda Dünya’dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor. 

You may also like

Leave a Comment