Güneş yelkenli uzay aracı Haziran’da fırlatılacak

by Aybike Güzel
0 comment
Planetary Society, gücünü ışıktan alan uzay aracı LightSail 2‘yi önümüzdeki ay yörüngeye fırlatmaya hazırlanıyor. Prototip bir küp uydu olan LightSail 2, uzay seyahatlerinin geleceği ismine çok büyük umut vaadeden foton yelkeni teknolojisini test edecek.

Yalnızca 5 kilogram yükünde olan LightSail 2, “bir somun ekmeği kadar” halinde tabir edilen çok küçük boyutlara sahip. Planetary Society, uzay aracının tam 32 metre kare genişliğinde uzay yelkenlerine sahip olduğunu söylüyor. LightSail 2 yörüngeye yerleştikten sonra bu yelkenlerini açacak ve Güneş’ten gelen fotonlar yardımıyla itici güç sağlamaya çalışacak. Araştırmacılar, LightSail 2’nin yörüngesinde ölçülebilecek düzeyde bir değişim gerçekleşmesini bekliyor.

Uzay yelkenleriyle yıldızlararası seyahat mümkün olabilir mi?

Gücünü ışıktan alan uzay araçları fikri birinci kere ünlü astronom Johannes Kepler tarafında öne sürülmüştü. Bildiğiniz üzere ışığın rastgele bir kütlesi yok, lakin momentumu var. Uzay yelkenleri, ışık yelkenleri yahut foton yelkenleri olarak bilinen bu fütüristik fikirde, ışığın momentumundan faydalanarak itici kuvvet oluşturma hedefleniyor.

Uzay yelkenlerinin gelecekte birçok farklı kullanım alanı olabileceği düşünülüyor. Örneğin LightSail 2 üzere küp uydular bu sistemden faydalanarak düşük maliyetlerle, herhangi bir yakıta muhtaçlık duymadan uzayda hareket edebilecek. Lakin burada uzay meraklılarını en çok heyecanlandıran kısım elbette bu değil. Çok güçlü lazer sistemleri kullanılması halinde hafif bir uzay aracının (birkaç gram) ışık yelkenleriyle inanılmaz suratlara çıkarılabilmesi şu anda teorik manada mümkün. Bilim insanları uzay yelkenlerine sahip çok küçük bir uzay aracının, ışık suratının %20 hızına ulaşabileceğini ve bu halde yıldızlararası seyahat yapabileceğini söylüyor.

Rus milyarder Yuri Gagarin’in şu anda bu fikri temel alan çok değerli bir projesi var. Breakthrough Starshot isimli projesini Stephen Hawking ile bir arada 2016 yılında duyurmuştu. Gagarin’in maksadı, yalnızca yılda Alfa Centauri yıldızına ulaşabilecek bir uzay aracı geliştirmek.

Carl Sagan’ın hayaliydi

Kar emeli gütmeyen bir bilim topluluğu olan Planetary Society, yaklaşık 10 yıldır uzay yelkenleri üzerinde çalışmalar yapıyor. 2015’te LightSail 1 isimli uzay aracı yörüngeye yerleştirilmişti lakin kimi teknik sorunlar nedeniyle yelkenlerin testi tam olarak gerçekleştirilememişti. Planetary Society, uzay aracının yaklaşık 10 gün sonra Dünya’ya düştüğünü açıkladı.

Planetary Society, 1980 yılında ortalarında Carl Sagan’ın da bulunduğu bir küme bilim insanı tarafından kurulmuştu. Ünlü bilim insanı Bill Nye şu anda Planetary Society’nin CEO’luğunu üstleniyor.

LightSail 2 ile ilgili konuşan Bill Nye,”Bundan tam 40 yıl evvel, profesörüm Carl Sagan, uzay yelkenleri kullanarak kozmosu keşfetme hayalini bizlerle paylaşmıştı. Dünyanın her tarafından binlerce insanın takviyeleriyle LightSail 2’yi tamamladık. Artık uçuşa hazırız!” sözlerini kullandı.

 

You may also like

Leave a Comment