Google, Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar (AMP) projesine değişiklikler getirdi

by Aybike Güzel
0 comment
Google, Tokyo’da düzenlenen AMP Conf 2019‘da, şirketin Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar (AMP) projesine bir dizi değişiklik ve yeni özellikler getirdiğini duyurdu. En değerli duyuru, AMP sayfalarının artık adres çubuğunda orjinal site URL’ini göstermesi lakin bu durum AMP özelliğini sevmeyen kullanıcılar için baş karıştırıcı olabilir.

Orjinal siteye erişim zorlaştı

Google aramalarındaki şimşek ikonuyla belirtilen bir AMP bağlantısına tıkladığınızda, aslında sitenin kendi sunucusundaki optimize edilmiş sayfaya yönlendirilmezsiniz. Bunun yerine, Google’ın kendi sunucularında (performansı artırmak için) depolanan önbelleklenmiş bir sürüm alırsınız ve en üstte bir çubuk ile istediğiniz durumda orijinal URL’i ziyaret edebilirsiniz.

Ancak yapılan değişikliklere nazaran Google aramalardan ziyaret edeceğiniz AMP sayfarlarında artık orjinal sitenin adresini (URL) göreceksiniz. Sorun, bu sistemde, bir sayfanın orjinal versiyonunu ziyaret etmenin son derece güç olması ve kullanıcılar da bu durumdan şikayetçi. Çünkü yeni modelde sitenin normal sürümü için burayı tıklayın ibaresi yer almıyor. Kullanıcılar, ziyaret etmeye çalıştıkları sitenin alternatif bir sürümünü habersiz bir formda ziyaret edecekleri için, bu durumun açık bir biçimde belirtilmesi ve orjinal siteye yönlendirilmesi konusunda nasıl bir çalışma yapılacağı ise şimdilik meçhul.

You may also like

Leave a Comment