Google Duplex aramalarının birçoklarını insan operatörler yapıyor

by Aybike Güzel
0 comment
Google I/O 2018 etkinliğindeki en dikkat alımlı duyurusu hiç elbet Google Duplex’ti. Neredeyse insan üzere konuşan ve sizin için rezervasyon yapabilen Duplex özelliği ABD’de uzun vakittir kullanılabilir durumda. Lakin Google Duplex beklendiği kadar başarılı olmayabilir.

Aramaların yüzde 25’i beşerler tarafından yapılıyor

New York Times tarafından elde edilen konuşmada değişik bir durum fark edildi. Bir restorana gelen aramada Google Asistan ismi gözüküyor. Restoran sahibi başta yapay zeka ile konuştuğunu düşünse de karşıdaki kişinin İrlanda aksanı dikkatini çekiyor. Daha sonrasında dayanamayıp robot olup olmadığını sorduğunda karşıdaki kişinin insan olduğu anlaşılıyor.

Google’a ulaşan NYT takımı durumu doğrulamışlar. Firmanın belirttiğine nazaran yapılan rezervasyon işlemlerinin yüzde 25’i davet merkezinde bulunan insan operatörler tarafından başlatılıyor. Devamında insan müdahalesi gerektiren aramalar ise yüzde 15 olarak açıklandı. Fakat New York Times yaptığı testlerle 4 aramanın 3’ünün insan tarafından yapıldığını belirtiyor.

Google, aktiflik sırasında konuşmaların tarafından takip edileceğini ve gerekli anlarda insan operatörlerin konuşmaya müdahale edeceğini belirtiyordu. Görünen o ki gelişme aşamasında olan yapay zeka şimdilik epey fazla müdahale gerektiriyor.

You may also like

Leave a Comment