First American şirketi 885 milyon emlak dokümanını sızdırdı

by Aybike Güzel
0 comment
ABD’nin önde gelen finans şirketlerinden First American, büyük bir güvenlik açığıyla gündemde. First American internet sitesinde 885 milyon emlak alım/satım belgesi herkesin erişebileceği halde tutuluyordu. Krebs on Security tarafından fark edilen açık, şirket tarafından an itibariyle kapatıldı. Lakin bugüne kadar rastgele bir ziyana sebebiyet verdi mi bilinmiyor.

Belgeler 2003’e kadar uzuyor

First American sitesi üzerinde bulunan bir doküman incelenirken, ilişki adresinin son kısmında belge numarası bulunuyor. Bu doküman numarası yerine istediğiniz sayıyı girerek normal koşullarda görmemeniz gereken başka bireylere ilişkin dokümanlara erişebiliyorsunuz. Yani istediğiniz emlak alım/satım dokümanına ulaşmak oldukça kolay.

Belge numaralarının tarihe nazaran sıralandığı da fark edilmiş. Krebs on Security’nin ulaştığı en eski belge 000000075 numarasını barındırıyor. Bu da 2003 tarihine kadar tüm evrakların ulaşılabilir olduğu manasına geliyor. Evraklar içerisinde banka hesap numaraları, vergi kayıtları, sosyal güvenlik numaraları üzere hassas bilgiler bulunuyor. Hülasa güvenlik açığı müşteriler için kıymetli zafiyetlere sebebiyet verebilir.

Archive.org yardımıyla geçmiş tarihlere bakıldığında, açığın Mart 2017’den bu yana bulunduğu görülüyor. Anlaşıldığı kadarıyla sistemde bulunan 885 milyon evrak yıllardır herkes tarafından erişilebilir durumdaydı.

You may also like

Leave a Comment