Facebook gelecek yıl kendi kripto para ünitesini başlatacak

by Aybike Güzel
0 comment
Facebook’un uzun bir müddettir kendi kripto para ünitesini geliştirdiği biliniyordu. Mark Zuckerberg, geçen ay ferdî olarak riskleri ve fırsatları tartışmak için İngiltere Merkez Bankası lideri Mark Carney ile bir ortaya geldi. Facebook ayrıyeten ABD Hazine yetkilileriyle operasyonel ve düzenleyici mevzularda da görüşmelerde bulunuyor.

Para göndermeyi ucuz ve kolay hale getirecek

Facebook’un, GlobalCoin’in bedelini sabit tutmak için devlet yetkilileri ve merkez bankaları ile birlikte çalışabilirse, kripto para ünitelerinin kabul edilmesinin önündeki en büyük engellerden birini aşabilir ve tüketici itimadını kazanabileceği belirtiliyor. Blockchain teknolojisi, klasik bankacılığın önüne geçerek insanların sınır ötesi bile olsa daha süratli ve daha düşük maliyetle para göndermesine imkan sağlayabilir. Bu nedenle, Facebook BBC raporuna nazaran banka hesabı olmayan beşerler için para göndermek ve almak için daha ucuz ve daha süratli yollar bulmak için Western Union ile de görüşüyor.

Ek olarak, Wall Street Journal bir haberinde, Facebook’un para ünitesini kabul etme karşılığında, daha düşük süreç ücretleri sunma konusunda direkt şirketlerle görüştüğünü de yayınlamıştı. Gelen haberlere nazaran Facebook bu yıl kripto para ünitesinin testlerine başlayacak ve 2020 yılında da resmi olarak kullanıma sunacak.

You may also like

Leave a Comment