Facebook, Apple’ın kurallarını deldi geçti: İzleniyoruz!

by Aybike Güzel
0 comment

Apple’ın güvenlik ve kapalılık üzerine birçok iPhone reklamı var ve çok katı kurallar uyguladığını biliyoruz. Fakat kimi teknoloji şirketleri bu kuralları çok da önemsemiyor. Facebook’un ana şirketi Meta’ya karşı açılan iki yeni toplu davaya nazaran, iPhone kullanıcıları, bâtın bir boşluk kullanılarak Facebook ve Instagram uygulamaları üzerinden izleniyor. Kullanıcılar, Facebook ve Instagram’da uygulama içi tarayıcı üzerinden bir siteye ulaştığında, siteye kullanıcının haberi olmadan javascript kodu yerleştiriliyor, bu da Meta’nın her şeyi izlemenize imkan tanıyor.

TikTok, kullanıcı takibine başladı: Yazılanlar kaydediliyor

1 ay evvel eklendi

Meta, kanunları çiğniyor iddiası!

Apple, geçtiğimiz sene uygulama geliştiricilerinin kullanıcılara datalarının izlenip izlenemeyeceğini sormaları gerektiren uygulama takibi şeffaflığı (app tracking transparency yahut kısaca ATT) isminde yeni saklılık siyaseti yayınlamıştı. Apple’ın saklılık kararı nedeniyle büyük teknoloji şirketleri milyarlarca dolar kaybetti. Sadece Meta’nın kaybı 10 milyar dolar. Kullanıcıların internette ne yaptıklarını takip edebilmek, para kazanmak için reklamlara güvenen şirketler için kıymetli bir gelir akışı. Apple ve Meta, o vakitten beri uygulama izleme sorunu yüzünden birbirleriyle çekişme halinde. Meta’ya yüklenen savlar, sadece Apple’ın siyasetlerini çiğnediği manasına gelmiyor, Meta müsaadesiz olarak kullanıcı datalarını topladığından ilgili kanunları da çiğnemiş oluyor.

Meta, tezleri yalanladı

Instagram ve Facebook’un uygulama içi tarayıcılarında bu güvenlik meselesinin olduğu herkesçe biliniyor. Meta’nın güvenlik araştırmacıları tarafından da ortaya çıkarılan bu olay bizler açısından kapalılık ihlali lakin Meta, bu savları katiyen kabul etmiyor. Facebook ve Instagram’ın ana şirketi, uygulama içi tarayıcının kullanıcının zımnilik tercihlerine hürmet gösterecek halde tasarlandığını belirtiyor.

You may also like

Leave a Comment