Elon Musk, ‘uzaydan internet’ projesini resmen başlatıyor

by Aybike Güzel
0 comment
Elon Musk’ın tanınan uzay şirketi SpaceX, yörüngeden yüksek süratli internet sağlama projesi Starlink’i resmen başlatmaya hazırlanıyor. Uzayda dev bir uydu ağı oluşturmayı hedefleyen şirket, ilk operasyonel internet uydularını önümüzdeki ay fırlatacak. Şu anki amaç 2020 yılı üzere sonlu bir kapasiteyle de olsa hizmete başlamak.

SpaceX tarafından verilen bilgilere nazaran Starlink ağı 100 ila 500 kilogram aralığında tartılara sahip olan küçük uydulardan (smallsat) oluşacak. 24 GHz’in üzerinde yüksek frekans bantlarında çalışacak olan uydular, Yeryüzü’ne görece yakın bir pozisyona yerleştirilecek ve yüksek süratte, düşük gecikmeli internet temasları sağlayabilecek.

SpaceX’in önümüzdeki ay tam olarak kaç tane uyduyu yörüngeye göndereceği şimdi açıklanmadı. Lakin şirketin 2024’e kadar en az 2200 uydu gayesine ulaşabilmesi için her ay onlarca Starlink uydusunu uzaya fırlatması gerekiyor. Bu manada birinci partinin de en az beş uydudan oluşması bekleniyor.

Hedef yörüngeye 12 bin uydu yerleştirmek

SpaceX’in uygun fiyatlı, düşük gecikme kıymetlerine sahip uzaydan internet projesi Starlink, tamamlandığında toplamda 12 bin uydudan oluşacak. Bu uydulardan 4425’i 1100-1300 kilometre yükseklikte bulunacak ve 2024 yılına kadar yörüngeye yerleştirilmiş olacak. Geriye kalan 7500 uzay aracı ise daha alçak yüksekliklere gönderilecek.

SpaceX, gönderilen uydu sayısının yaklaşık 800’e ulaşmasıyla bir arada ticari hedefli hizmetlere de resmi olarak başlamayı planlıyor. 2025 yılına kadar uydu ağını tamamlayıp tam kapasite hizmet vermeyi hedefleyen şirketin öncelikli gayesi ise gelişmemiş bölgelerde yaşayan, daha evvel hayatları boyunca hiç internete girememiş insanlara temas sağlamak.

30 milyar dolarlık gelir bekleniyor

Starlink projesinde büyük potansiyel gören SpaceX CEO’su Elon Musk, bu projeden elde edeceği yararları ise elbette sonuncu gayesi olan Mars projelerine yatıracak. 2025 yılına kadar tam 40 milyon Starlink abonesine ulaşmayı hedefleyen Musk, projeden yaklaşık 30 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor. 

You may also like

Leave a Comment