Dünyanın birinci teleskopik kontak lensi geliştirildi

by Aybike Güzel
0 comment

Teleskopik yahut optik yakınlaştırma kavramını son devirde daha çok akıllı telefon dalında duyuyoruz. Sensörün daha uzaktaki objelere yakınlaşarak kayıpsız bir biçimde manzara elde ettiği optik yakınlaştırma teknolojisi artık kontak lenslere geldi.

Gözün içerisinde yakınlaştırma

İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü dünyada birinci defa teleskopik kontak lens geliştirdiğini duyurdu. Yakınlaştırma lens içerisinde bulunan alüminyum küçük aynalar ile yapılıyor. Bu aynalar merkezdeki halkanın etrafına yerleştirilmiş.

Elbette daima bir yakınlaştırma durumu kelam konusu değil. Grup yakınlaştırma işini bir tetikleyici düzeneğe bağlamış. Bu sistem özel olarak geliştirilmiş elektronik bir gözlüğe entegre edilmiş. Kullanıcı sol gözünü kırptığı vakit gözlük polarize moda geçiyor ve ışığı aynalara yansıtıyor. Sağ gözünü kırptığı vakit ise olağan moda geçiyor.

Nesneleri 2.8 kat yakınlaştırabilen kontak lens daha çok merkezi görme yetisini kısmen kaybetmiş beşerler için kullanılacak. Olağanda bunun tedavisi ameliyat yahut opera gözlüğü denilen büyük gözlüklerle oluyordu. Gözün beyaz kısmını kaplayacak halde geliştirilen lensler bu açıdan biraz daha büyük. Ayrıyeten minik hava kanalları ile gözün daha fazla oksijen alması da sağlanıyor.

Araştırma grubu hali hazırda bilgisayar denetimli testler yapıyor ve yakın vakitte insan üzerinde denemeler başlayacak. Görme kabiliyetini istendiği oranda güzelleştirirse tıpta kıymetli bir adım olacağı düşünülüyor.

 

You may also like

Leave a Comment