Dünyada en fazla kripto para ticareti yapan ülkelerden birisi Türkiye

by Aybike Güzel
0 comment

Bankaların yüksek komite ve yavaş transfer suratlarına reaksiyon olarak doğan kripto paralar bugün bankacılık kesiminin pek etkileyemedi lakin kendi ekosistemini kurmayı başardı. Çabucak her ülkede kripto para borsası ve yatırımcısı mevcut hale geldi.

Giderek artıyor

DataLight tarafından dünyanın en büyük 100 kripto para borsası trafiği incelenmiş ve gelen ziyaretçi trafiği ülkelere nazaran paylaştırılmış. Sonrasında en çok ziyaretçi gönderen 20 ülke listelenmiş.

Listeye nazaran ABD toplamda aylık 22.2 milyon ziyaretçi ile açık orta başkan durumda. Aslında Asya ülkelerinin kripto paralara daha çok ilgisinin olduğu biliniyor lakin listede genelde VPN kullanıldığı için Çin’in yer almadığını belirtelim.

Japonya 6.1 milyon, Güney Kore ise 5.7 milyon aylık ziyaretçi ile listenin üst sıralarında. Bu ülkeler haricinde 5 milyon ziyaretçiyi geçen olmadığını belirtmek gerek. Avrupa’da İngiltere 3.89 milyon ziyaretçi ile başkan durumda. Ülkemiz ise aylık 2.4 milyon ziyaretçi ile dokuzuncu sıraya yerleşmiş.

Elbette verilen bu sayılar ziyaretçi bazında yani bunların ne kadarı alım satım yapıyor yahut ne kadarı kripto para yatırma çekme süreci yapıyor bilinmeyen. Bu bakımdan net bir bilgi elde etmek güç. Bununla birlikte Türkiye, Ukrayna ve Meksika’nın mahallî para ünitesindeki büyük dalgalanma nedeniyle vatandaşların kripto paraları inançlı liman olarak gördükleri vurgulanıyor.

 

You may also like

Leave a Comment