Cryptopia periyodu sona erdi, borsa kapanıyor

by Aybike Güzel
0 comment

Yılın en büyük siber akın olaylarından birisine mevzu olan Yeni Zelanda’nın dev kripto para borsası Cryptopia ziyanı karşılayamadı ve iflas sürecine girdi. Şirkete tasfiye memurları atanırken yatırımcıların akibeti ise merakla bekleniyor.

Bir devir kapandı

Hatırlanacağı üzere Ocak ayında Cryptopia’nın siber akına uğradığı ve cüzdanların boşaltıldığı haberi gelmişti. Hatta siber akın devam ederken bile kullanıcıların borsaya kripto para gönderdiği de tespit edilmişti. Sonrasında Cryptopia kapandı ve soruşturma süreci başladı.

İlk günlerde borsanın ne kadar kaybettiği açıklanmamıştı lakin teknik takımın araştırması sonrasında varlıkların yüzde 10 civarında bir kısmının çalındığı ortaya çıktı. Borsa çalınan ölçünün tespiti ve zararın karşılanması için bir müddettir çalışmalar yürütüyordu. Çalışmaların sonucunda da tam olarak ticaret süreçlerinin başlaması bekleniyordu. Ne var ki şok haber geldi.

Atanan tasfiye memurları borsanın yaklaşık olarak 23 milyon dolar çaldırdığını belirtiyor. Bu sayı birinci iddia edilenlerden de yüksek. Binance yahut Coinbase üzere yüksek finansman dayanağı olmadığı için Cryptopia ne yazık ki ziyanı karşılayamadı. Birtakım kullanıcılar borsanın varlıklarla birlikte kaçtığını düşünüyor.

İlk etapta borsanın çalışır halde kalması ve ziyanı karşılaması amaçlanmıştı fakat ziyan karşılanamayacak boyutlarda olunca son deva olarak tasfiyeye karar verildi. Şayet tasfiye sonrasında tüm ziyan karşılanırsa bir ihtimal tekrar açılabilir. 

Cryptopia sayısı küçük çaplı kripto para ünitesini barındırmasının yanında pump kümeleri olarak isimlendirilen ve anlık olarak bir para ünitesinin fiyatını yükselterek en üst düzeyden satmayı amaçlayan bireylerin de uğrak yeriydi. Ülkemizden de borsada pek çok yatırımcı olduğu biliniyor.

 

You may also like

Leave a Comment