COVID-19 aşıları kanser büyümesine ve kalp iltihabına neden oluyor!

by Aybike Güzel
0 comment
Vaccines dergisinde yayınlanan yeni hakemli makale, tekrarlanan Covid desteklerinin yani aşılarının, önemli Covid hastalığı riskini azaltmak yerine artırabildiğini gösteriyor. Araştırmada aşıların kanser büyümesine neden olabildiği ve bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırmasına sebep olan otoimmün hastalık riskini artırabildiğinin altı çiziliyor.

Koronavirüs SARS-CoV-2 pandemisi ortaya çıktıktan kısa bir müddet sonra mRNA teknolojisine dayalı yeni bir aşı platformu piyasaya sunuldu. Global olarak, farklı platformlarda yaklaşık 13,38 milyar COVID-19 aşı dozu uygulandı. Bugüne kadar toplam nüfusun yüze 72,3’üne en az bir defa COVID-19 aşısı enjekte edildi. Bu aşıların tesirinin vakit içinde azaldığı ve bu nedenle makul aralıklarla ek güçlendirici aşıların yapılması gerektiği de biliniyor.

Birden fazla mRNA aşısı olanlarda kronik hastalık riski artıyor

Ayrıyeten, son vakitlerde yapılan araştırmalarda, iki yahut daha fazla mRNA aşısı uygulanan kişilerde olağandışı derecede yüksek İmmünglobülin G4 (IgG4) düzeyleri bulunduğu aktarılıyor. IgG4, bağışıklık sistemindeki hücrelerin kendi doku ve organlarına saldırması sonucu (otoimmün mekanizmalarla) organlarda hasarla yol açabilen kronik iltihabi romatizmal hastalıklarla alakalıdır. IgG4 düzeylerini artıran genelde üç kritik faktör olduğu biliniyor: Çok antijen konsantrasyonu, tekrarlanan aşılama ve kullanılan aşı tipi.

 

Bununla birlikte, ortaya çıkan ispatlar, mRNA aşılarıyla tekrarlanan aşılamadan sonra tespit edilen IgG4 seviyelerinde bildirilen artışın koruyucu bir sistem olmadığı aktarılıyor. Bunun yerine SARS-CoV2 hastalığındaki hedef spike proteinine karşı bir tıp bağışıklık düzeneği oluşturduğu gösteriliyor. Yani, aşılar Covid’e karşı direnç gösteren bir bağışıklık sistemini tetikliyor olabilir. Yeniden araştırmada belirtildiği üzere tekrarlanan mRNA aşılaması nedeniyle artan IgG4, bağışıklık sisteminin kendi dokularına ziyan vermesine, hassas bireylerde kanser büyümesini ve kalp kası iltihabına neden olabilir.

Araştırma makalesinde durum, “Gözden geçirilen datalar, tekrarlanan aşılama ile tetiklenen IgG4 üretiminin hiçbir biçimde esirgeyici bir sistem oluşturmadığını göstermektedir.” şeklinde söz ediliyor. Araştırmacılar bu mevzuda daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğine de işaret ediyor.

You may also like

Leave a Comment