Covid-19 aşıları için kritik karar

by Aybike Güzel
0 comment

FDA’nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’ni yöneten Dr. Peter Marks, Reuters’e ajansın, geçen kış enfeksiyonlarda büyük bir artışa neden olan Omicron varyantı olan BA.1’i hedefleyen aşılar ve üretim için yapılan denemelerden elde edilen verileri kullanacağını söyledi. Aşı üreticileri ayrıca hayvan çalışmalarından elde edilen güvenlik verileri ve klinik öncesi verileri de kullanılabilecek.

Bu hafta FDA, aşı üreticilerinden, virüsün orijinal türüne ek olarak Omicron BA.4 ve BA.5 varyantlarını hedeflemek için koruyucu doz aşıları değiştirmelerini istemişti. Ajans, güncellenen koruyucu dozların sonbahara kadar hazır olmasını umuyor. Marks, “BA.4/5’te bu sonbaharda, daha fazla mutasyon görebiliriz, bu sebeple mümkün olduğu kadar çok insanı güçlendirmeye çalışmak gerçekten kritik olacak,” dedi.

Covid-19 aşıları için kritik karar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, BA.1’in artık ABD’de dolaşımda olmadığını, ancak BA.4 ve BA.5’in şu anda ülkedeki COVID-19 enfeksiyonlarının %52’sinden fazlasını oluşturduğunu söylüyor. Kombine olarak, Nisan sonunda ABD’deki vakaların sadece %0,5’ini oluşturuyorlardı.

Pfizer ve Moderna bu hafta, aşılarının BA.1’i hedef alan versiyonlarını öneren klinik deney verilerini yayınladı ve ilk COVID-19 aşılarından daha güçlü bir bağışıklık tepkisi elde ettiklerini açıkladı. Ancak bu koruyucu dozlar, BA.4 ve BA.5’e karşı pek iyi performans göstermedi. Bununla birlikte, veriler, bağışıklık tepkisinin hala güçlü olduğunu gösteriyor.

You may also like

Leave a Comment